Konflikt lub katastrofa naturalna w miejscu naszej wycieczki – czy możemy zrezygnować z naszej podróży i odzyskać pieniądze?

Zdarza się, że wycieczki wykupujemy z wielotygodniowym, lub nawet wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Jednak w każdej chwili może się okazać, że w miejscu docelowym naszej podróży wystąpiły niespodziewane okoliczności, przez które możemy realnie obawiać się o nasze życie i zdrowie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zrezygnowanie z udziału w wycieczce i uzyskanie zwrotu wpłaconych środków? Niniejszy artykuł będzie opierał się na brzmieniu ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Mając na uwadze aktualną eskalację konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną, wcześniejsze trzęsienie ziemi w Maroku lub pożary w Grecji, otrzymujemy wiele telefonów, w których pytają Państwo, czy jest możliwość bezkosztowej rezygnacji z wykupionej przez Państwa wycieczki. Pragniemy więc w sposób zbiorczy udzielić odpowiedzi na takie pytanie, a także wskazać, co należy zrobić, aby nie narazić się na utratę całości lub części pieniędzy.

Odstąpienie od umowy – zasady ogólne

W pierwszej kolejności należy przypomnieć, że możliwość odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej możliwa jest w każdym momencie przed jej rozpoczęciem. Co za tym idzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności móc zrezygnować z udziału w wycieczce. Zgodnie jednak z obowiązującym stanem prawnym, podróżny może zostać zobowiązany do zapłacenia odpowiedniej i uzasadnionej opłaty za odstąpienie od umowy na rzecz organizatora turystyki. Z braku ustawowego wskazania, jakich kwot może żądać organizator, każdy z organizatorów ustala własny zakres procentowy, który wskazany jest najczęściej w tzw. Ogólnych Warunkach Uczestnictwa. Organizatorzy wskazują tam, jaki procent kosztów wycieczki ulega potrąceniu,
w zależności od tego, na ile dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnujemy.

Odstąpienie bez ponoszenia dodatkowych kosztów

Ustawa przewiduje możliwość odstąpienia od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Brak jest jednak szczegółowego wykazania, jakie okoliczności należy uznać za nadzwyczajne okoliczności, jednak preambuła dyrektywy unijnej, w odniesieniu do której ustalono brzmienie ustawy, wskazuje w szczególności na następujące przypadki:

  • działania wojenne,
  • inne poważne problemy związane z bezpieczeństwem np. terroryzm,
  • znaczące zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, takie jak wybuch epidemii w miejscu docelowym podróży,
  • katastrofy naturalne np. powódź czy trzęsienie ziemi,
  • warunki pogodowe uniemożliwiające bezpieczną podróż do miejsca docelowego.

Należy jednak wskazać, że w przypadku, kiedy organizator podróży w dalszym ciągu oferuje nam wykupioną wycieczkę i sam nie planuje jej odwołać, to na nas może spoczywać obowiązek wykazania, że w miejscu docelowym wycieczki lub jej najbliższym sąsiedztwie występują takie
a nie inne sytuacje nadzwyczajne. Pomocne w takim przypadku mogą być komunikaty wydawane przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na stronie ministerstwa (Informacje dla podróżujących - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl))można sprawdzić zalecenia dotyczące podróży niemal do wszystkich krajów, jednak sprawdzając takie informacje proszę zwrócić uwagę na daty ich wprowadzenia, a także w miarę możliwości sprawdzić aktualne informacje w mediach.

Może być tak, że organizator zaproponuje inną wycieczkę w to samo lub inne miejsce w innym terminie, wtedy decyzja czy chcemy z takiej propozycji skorzystać będzie należała do nas.

Chcąc odstąpić od umowy, należy złożyć do organizatora stosowne oświadczenie, wskazując
na nr rezerwacji/umowy, a także proszę wskazać, jakie nadzwyczajne okoliczności występują
w miejscu docelowym naszej wycieczki, na podstawie których chcemy odstąpić od umowy zgodnie z brzmieniem art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. W przypadku złożenia stosownego oświadczenia, na organizatorze spoczywa obowiązek zwrotu poniesionych przez nas opłat i wpłat w przeciągu 14 dni od dnia rozwiązania umowy. Jednocześnie należy pamiętać, że w takim przypadku nie przysługuje nam odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

W razie występowania problemów w kontaktach z organizatorami podróży, zawsze pozostaje możliwość skontaktowania się z właściwym powiatowym (miejskim) rzecznikiem konsumentów.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

19.10.2023