21- LECIE INSTYTUCJI RZECZNIKA KONSUMENTÓW

W dniu 15 października br. Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie obchodzi 21 lecie swojej działalności.

Instytucja rzecznika konsumentów została powołana ustawą w 1999r. Obecnie w Polsce powołanych jest 370 powiatowych i miejskich rzeczników konsumentów. W Szczecinie rzecznik został powołany w dniu 15 października 1999r. Od samego początku funkcję tą pełni niezmiennie Pani Longina Kaczmarek.

Instytucja rzecznika konsumentów jest z jednej strony coraz bardziej rozpoznawalną a z drugiej strony coraz bardziej potrzebną instytucją w walce o prawa konsumentów, czyli nas wszystkich.

Z analizy liczby spraw wynika, iż liczba porad rośnie. Tylko w tym roku do dnia 15 października BMRK (Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów) udzieliło ponad 13 tysięcy porad. Najwięcej porad dotyczyło problematyki świadczenia umów turystycznych, usług telekomunikacyjnych, umów finansowych oraz umów o dzieło (remonty mieszkań, wymiana drzwi, okien). Z kolei z zakresu umów sprzedaży najwięcej porad dotyczyło reklamacji obuwia i odzieży, reklamacji sprzętu RTV i AGD, mebli  i wyposażenia mieszkania.

Pandemia koronawirusa miała niebagatelny wpływ na zakres przedmiotowy kierowanych do Biura spraw. Pandemia jest z nami ponad pół roku a ilość zachorowań ciągle rośnie. Gospodarcze skutki marcowego zatrzymania gospodarki stale są odczuwalne. Dotyczy to w dużej mierze turystyki a w tym sytuacji konsumentów, których wycieczki nie odbyły się z powodu m.in wstrzymania lotów nad Polską i zamknięcia granic wielu rajów turystycznych.

Podróżni, którzy nie otrzymali zwrotu ceny wycieczki mogą skorzystać z Turystycznego Funduszu Zwrotów. Chodzi o tych podróżnych, których impreza turystyczna została odwołana w związku z wybuchem pandemii Covid -19 lub którzy z tego tytułu odstąpili od umowy, a odstąpienie zostało przyjęte przez Organizatora  mogą skorzystać z Turystycznego Funduszu Zwrotów. 

Warunkiem skorzystania z Funduszu jest

  • bezgotówkowa płatność za imprezę turystyczną  (kartą, przelewem);
  • nieprzyjęcie z vouchera na usługi Organizatora Turystyki;
  • brak zwrotu wpłaconej ceny imprezy turystycznej od Organizatora;
  • złożenie wniosku przez podróżnego (konsumenta) na stronie tfg.ufg.pl 

Do zwrotu konieczny jest również stosowny wniosek biura podróży. Zwrot środków powinien nastąpić w terminie do 44 dni (30 dni na weryfikację, 14 dni na wypłatę środków). Fundusz rozpoczął działaność 01.10.2020r. a wnioski o zwrot można składać do 31.12.2020 r.  

Konsumenci mogą otrzymać więcej informacji na stronie internetowej Funduszu bądź kontaktując się ze specjalną infolinią pod numerem 22 445 12 34 lub 22 255 23 23. Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.

W tym miejscu Rzecznik chciałby przestrzec Konsumentów przed nadal odbywającymi się pokazami towarów. Pokazy organizowane są w salach bankietowych, kawiarniach, restauracjach i hotelach. Na spotkania zapraszane są w szczególności osoby w wieku senioralnym.

Najczęściej źródłem wszelkich problemów Konsumentów jest zbyt szybkie i nie do końca przemyślane podpisywanie podsuwanych przez przedsiębiorcę dokumentów, bez choćby pobieżnego zapoznania się z ich treścią. Takie zachowania charakteryzują niestety nie tylko seniorów. Rzecznik w szczególności przestrzega przed zakupem specjalnych preparatów na wzmocnienie odporności, wyrobów medycznych nieznanego pochodzenia, stymulatorów słuchu czy ozonatorów pomieszczeń wykorzystywanych do oczyszczania z wirusów, bakterii, grzybów i pleśni. Należy mieć na uwadze, że cena oferowanych produktów jest kilkakrotnie większa od tych ogólnie dostępnych na rynku a jakość niestety wątpliwa.

Co zrobić kiedy zawarliśmy umowę na pokazie czy przez telefon i zorientowaliśmy się, że nasz wybór nie był strzałem w dziesiątkę?

Od takiej umowy możemy odstąpić w terminie 14 dni od dnia jej podpisania lub wydania towaru. Przy odstąpieniu nie podajemy przyczyny. W niektórych wyjątkowych przypadkach (kiedy sprzedawca nie poinformował o prawie do odstąpienia) możliwość odstąpienia istnieje do 12 miesięcy od dnia jej zawarcia.

Trzeba pamiętać, że co po upływie 14 dni na odstąpienie od umowy nie ma możliwości bezkosztowego rozwiązania umowy

Wykonując swoją pracę Biuro stawia sobie zawsze te same cele, po pierwsze wpłynąć na wzrost świadomości prawnej, po drugie ograniczyć liczbę osób wpadających w tarapaty. Takie samo zadanie stawiała sobie rzecznik biorąc udział w audycjach radiowych i telewizyjnych a także udzielając wywiadów w prasie i w portalach internetowych.

Obecnie z uwagi obecną sytuacją epidemiologiczną sprawy do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów można składać do urny zlokalizowanej w Urzędzie Miasta oraz Filii na Prawobrzeżu załączając kopie dokumentacji oraz wypełniony wniosek a także za pośrednictwem wiadomości mail bądź telefonicznie: adres mail: mrk@um.szczecin.pl,  numery telefonów: 91 424 51 35, 91 424 51 36, 91 424 52 17, 91 433 15 55, 91 424 51 70. 

14.10.2020