Czyli umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa najczęściej w wynajętych salach, hotelach, restauracjach, sanatoriach, domach seniora, świetlicach osiedlowych, centrach handlowych i innych miejscach. W czasie pandemii niestety ich liczba nie zmniejszyła się a ilość poszkodowanych osób jest przerażająca.
15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W Polsce ten dzień obchodzimy od 1982 r. a obchody te zapoczątkował w dniu 15 marca 1962 roku John F.Kennedy, który przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych projekt ustawy o ochronie praw konsumentów.
Problemy konsumentów z nieautoryzowanymi transakcjami płatniczymi- włamaniem na konto bankowe oraz kradzieżą środków finansowych stają się istną plagą. Ilość takich sytuacji niestety wzrasta mimo trwającej pandemii a przestępcy Internetowi zwiększyli swoją kreatywność a co za tym idzie metody na oszustwo stały się bardziej wyszukane i agresywne.
Z dniem 21 grudnia 2020 r. weszły w życie zmiany ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, obejmujące
W dniu 15 października br. Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie obchodzi 21 lecie swojej działalności.
Duży, szybki zysk bez ryzyka? Rzekome leki lub tajemnicze urządzenia medyczne? Konsumencie, uważaj! Możesz wpaść w pułapkę!
Hermes Energy Group S.A zakończyła z dniem 30.11.2019r. działalność koncesjonowaną w zakresie sprzedaży gazu i energii elektrycznej.
W najbliższy czwartek (10 października) ECK i CERT Polska zapraszają na bezpłatny webinar, podczas którego będą pokazywać, na co zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać, a jednocześnie nie spędzić pół dnia na zakupie jednej rzeczy.
Spotkanie odbędzie się 14 czerwca 2019 r., w godz. 14:00 – 16:00 w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (sala 7-8 na parterze), przy ul. Mickiewicza 41 w Szczecinie.
Miejski Rzecznik Konsumentów zaprasza Państwa do odwiedzenia i udziału w XVIII Szczecińskich Spotkaniach Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”, które odbędą się w dniu 19 maja br. w godz. 11:00 -18:00.
Zaproszenie na pokaz handlowy pod pretekstem bezpłatnych badań, nieistniejące promocje, konkursy, w których warunkiem odbioru nagrody jest zakup, to niektóre praktyki, z którymi konsument może się spotkać na prezentacjach.
Sąd wezwał wierzycieli upadłego, aby zgłaszali swoje wierzytelności do sędziego-komisarza w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
• UOKiK sprawdza jak banki, domy maklerskie i sama spółka oferowały obligacje Get Back. • W toku są 3 postępowania wyjaśniające. • Pobierz formularz ze strony www.finanse.uokik.gov.pl i opisz, jak Tobie sprzedawano obligacje Get Back.
Z uwagi na pojawiające się w prasie informacje dot. inwestycji w obligacje, Rzecznik Finansowy dokonał analizy w jakim zakresie może wesprzeć osoby (inwestorów), które zainwestowały w obligacje kapitałowe GetBack S.A.
Przedsiębiorca – pośrednik finansowy działał na terenie Szczecina i okolic oferując konsumentom kredyty na warunkach, którym nie byli w stanie sprostać - ani nie odpowiadały ich potrzebom, ani możliwościom spłaty.
Babciu! Dziadku! Uważajcie na zaproszenia na bezpłatne badania. Bądźcie czujni, gdy odbieracie telefon z gazowni, elektrowni, telekomunikacji, a konsultant twierdzi, że ma lepszą ofertę. Macie prawo do bezpłatnej pomocy prawnej, gdy podpiszecie niekorzystną umowę.
Prezes UOKiK ostrzega: uważaj na oszustwa i „inwestycje” alternatywne, które mogą wykorzystywać model piramid finansowych. Mogą kusić „inwestycjami” w złoto, diamenty, grunty, odpady, kryptowaluty, udostępnianie reklam, przedmioty kolekcjonerskie, jak np. alkohole lub zegarki. Uważaj na oferty obiecujące duży i szybki zysk – nie zarobisz, stracisz pieniądze, popadniesz w długi.
W sobotę, 22 lipca 2017r. zaczyna obowiązywać ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami. To pierwsza ustawa, która kompleksowo i szczegółowo reguluje proces reklamowania, oferowania, zawierania i wykonywania umów o kredyt hipoteczny. Ma zwiększyć transparentność ofert i wzmocnić pozycję konsumentów, którzy w sporach z bankami są często słabszą stroną.
Miejski Rzecznik Konsumentów zaprasza Państwa do odwiedzenia i udziału w XVI Szczecińskich Spotkaniach Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”, które odbędą się w dniu 18 czerwca br. w godz. 11:00 -18:00.
Rzecznik, we współpracy z Prokuraturą Rejonową Szczecin Prawobrzeże w Szczecinie, prosi mieszkańców Szczecina, którzy otrzymali Korespondencję od Centralnego Rejestru Radiokomunikacji i Telewizji o zgłoszenie się do Komisariatu Policji Szczecin Dąbie w Szczecinie celem złożenia zawiadomienia o oszustwie lub usiłowaniu dokonania takiego czynu na ich szkodę.
10 stycznia weszły w życie przepisy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. Przedsiębiorca, który odrzuci reklamację konsumenta będzie musiał poinformować go o możliwości rozwiązania sporu pozasądowo. Prowadzisz firmę - przeczytaj porady UOKiK, który ułatwią ci spełnienie nowych obowiązków
„Masz kłopot z kredytem „frankowym"? Dowiedz się, co możesz zrobić!" - pod takim hasłem Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Rzecznikiem Finansowym organizują dyżury eksperckie w terenowych placówkach RPO.
Grudzień to miesiąc intensywnych zakupów związanych ze zbliżającymi się świętami. Bardzo łatwo o nietrafiony prezent czy decyzję pod wpływem kuszących „promocji”. Z pomocą mogą przyjść organizacje konsumenckie, które będą udzielać bezpłatnych porad w okresie świątecznym.
Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych uruchomiła stronę internetową zawierającą wyszukiwarkę instytucji udzielających darmowych porad w różnych dziedzinach.
Tegoroczne spotkania będą miały hasło "Porozmawiaj z notariuszem o... testamencie notarialnym".
24 grudnia 2016r. – ostateczny termin wyznaczony przez Sąd na przystąpienie do pozwu zbiorowego przeciwko SKANDIA (polisy aktywne)
Aktualizacja danych okazała się zawarciem umowy o zmianę dostawcy usługi, impreza artystyczna - prezentacją urządzeń paramedycznych, a wyjątkowa promocja polegała na sprzedaży sprzętu do gotowania w wygórowanej cenie. Na co uważać, kupując poza lokalem przedsiębiorcy?
Manipulacja informacjami przekazywanymi konsumentom oraz myląca forma graficzna wezwań do zapłaty – to efekt pism wysyłanych przez Kancelarię Spraw Sądowych i Windykacyjnych w imieniu Polskiego Centrum Telemedycznego. Prezes Urzędu apeluje do konsumentów, aby skorzystali z bezpłatnej pomocy prawnej, zanim podejmą jakiekolwiek działania.
Jesteś konsumentem? Masz problem z nieuczciwym przedsiębiorcą? 801 440 220 – to numer infolinii konsumenckiej, gdzie uzyskasz pierwszą pomoc w przypadku sporu.
W związku z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 lutego br. w przedmiocie rozpoznawania pozwu zbiorowego przeciwko Skandia Życie TU S.A. dotyczącego aktywnych polis informujemy, iż wszystkimi sprawami dot. przystąpienia do pozwu zbiorowego zajmuje się wyłącznie kancelaria prawna Lengiewicz, Wrońska, Berezowska i Wspólnicy (LWB) i tam należy kierować swoje zapytania.
Cena za produkt oraz za litr czy kilogram – to obowiązkowe informacje, które musimy znaleźć na sklepowych półkach. Niestety, przedsiębiorcy nie zawsze przestrzegają przepisów. W 2015 roku Inspekcja Handlowa wydała 625 decyzji dotyczących nieprawidłowego informowania o cenach produktów czy usług.
Miasto Szczecin od początku roku 2016 rozpoczyna realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, polegającego na zorganizowaniu na terenie naszego miasta 16 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skorzystanie z „chwilówki” zdecydowało się około 10 proc. Polaków i aż jedna czwarta z nich przyznała, że nie wie, co należy zrobić przed podpisaniem umowy finansowej, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego we wrześniu 2015 r. Aby zwiększyć świadomość społeczną związaną z zawieraniem umów finansowych, już w poniedziałek 23 listopada startuje kolejna odsłona kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”.
Krakowski Instytut Allerhanda przygotował i realizuje ogólnopolski autorski, projekt pomocowy Szansa 2.0, którego celem jest zmniejszenie zadłużenia poprzez wykorzystanie szansy, jaką stwarzają znowelizowane przepisy o upadłości konsumenckiej.
W dniu 25 sierpnia 2015. Prezydent podpisał ważną dla konsumentów ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, ustawa ta weszła w życie od 11 października 2015. Ustawa powołała nową instytucję. Rzecznik Finansowy zastąpił i rozszerzył kompetencje dotychczasowego Rzecznika Ubezpieczonych, służąc większej grupie klientów instytucji finansowych, a tym samym niwelując istniejącą lukę w prawie.
Rzecznik informuje, że Krajowa Rada Radców Prawnych w dniach 14- 19 września organizuje akcję udzielania bezpłatnych porad prawnych, przez Radców Prawnych w całej Polsce.
Rzecznik informuje, że 12.09.2015r. (sobota) w Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, przy ul. Ku Słońcu 124 w godzinach od 10:00 do 16:00 udzielane będą bezpłatne, indywidualne porady prawne, finansowe i psychologiczne.
Akcja „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon" to kolejna odsłona kampanii paragonowej resortu finansów. Od 2002 roku Ministerstwo Finansów realizuje działania pod hasłem „Weź paragon". Ich celem jest uświadomienie konsumentom znaczenia paragonu.
uprzejmie informuję, że w dniu 30 czerwca 2015 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zamieścił w Gazecie Wyborczej ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego o zapłatę przeciwko Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Reprezentantem grupy i powodem w tym postępowaniu jest pan Michał Wałachowski – Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Powiecie Pruszkowskim, który udzielił pełnomocnictwa do prowadzenia tej sprawy radcom prawnym z kancelarii Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy. Postępowanie dotyczy zwrotu tak zwanych opłat likwidacyjnych (opłat za wykup) pobranych przez Generali od konsumentów w związku z rozwiązaniem umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski informuje, że w dniu 18 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w sali 335 OP - III Piętro w Urzędzie Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1 odbędzie się spotkanie informacyjne nt. praw konsumenta.
W ramach Poradni Obywatelskiej uzyskać można bezpłatną pomoc świadczoną przez specjalistów: psychologa, pedagoga, prawnika, doradcę zawodowego, doradcę zawodowego i psychospołecznego, pracowników socjalnych oraz specjalistów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie czy specjalistów ds. uzależnień.
15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W Polsce ten dzień obchodzimy od 1982 r.
Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski informuje, że od lutego do końca grudnia 2015 r. w siedzibie Związku przy ul. Piłsudskiego 37 w Szczecinie, będzie funkcjonowało Biuro Porad Obywatelskich. Jego działalność jest współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Szczecin.
Poniżej prezentujemy pozwy grupowe, w których konsumentów reprezentują Rzecznicy Konsumentów, jednocześnie zaznaczamy, że nie dysponujemy informacjami dotyczącymi innych pozwów grupowych
Do umów zawartych od 25 grudnia 2014r. zastosowanie będą miały nowe przepisy wprowadzone ustawą z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014r. poz. 827).
Od 1999 r. na samorządu został nałożony ustawowy obowiązek powołania do życia instytucji powiatowego/miejskiego rzecznika konsumentów, której podstawowym zadaniem jest zapewnienie konsumentom bezpłatnej pomoc i informacji prawnej z zakresu ochrony praw konsumenta. W Szczecinie Miejskiego Rzecznika Konsumentów powołano uchwałą Rady Miasta z 27 września 1999r., a funkcjonowanie Rzecznik rozpoczął 15 października 1999r., czyli dokładnie 15 lat temu.
Na mocy Decyzji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr UR.D.WM.DNB.20.2014, wyrób medyczny o nazwie BIOSTYMULATOR BS-1 został wycofany z obrotu i używania.
Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie informuje, iż podjął się roli reprezentanta grupy konsumentów zdecydowanych dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu grupowym przeciwko SKANDIA Życie TU S.A. i AXA Życie TU S.A.
Zarejestrowanie się w "słodkich" portalach może nieść dla konsumentów bardzo gorzkie konsekwencje. Przed zagrożeniami związanymi z rejestracją w serwisach 3czekolady, 3cukierki czy 3pierniki ostrzega dziennikarka Onetu.
Miejski Rzecznik Konsumentów występuje do sądu w imieniu szczecińskich konsumentów, których odstąpienia od umowy złożone w ciągu 10 dni od zakupu zostały uznane za nieskuteczne.
Informujemy, iż cotygodniowy dyżur pracownika Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Filii UM nie odbędzie się w dniu 30.08.2019 r.