Pod pojęciem tym kryją się wszelkiego rodzaju umowy które są zawierane przez konsumenta w innym miejscu niż sklep np. na pokazie w hotelu bądź sanatorium bądź gdy sprzedawca odwiedza konsumenta w domu lub pracy. Podczas takiego pokazu zazwyczaj jesteśmy zaskoczeni ofertą sprzedaży od przedsiębiorcy, nie mamy możliwości zastanowienia się, czy aby na pewno dany towar potrzebujemy i porównania dostępnej oferty rynkowej. Czasami po prostu brak nam asertywności, aby stanowczo odmówić. W wielu przypadkach nawet nie wiemy, kto z prawnego punktu widzenia jest sprzedawcą i wobec kogo kierować swoje roszczenia. Aby ułatwić taka formę obrotu konsumenckiego, do polskiego systemu prawnego wprowadzono ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014r. poz. 827).
Przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży dokonywanej w postępowaniu egzekucyjnym oraz postępowaniu upadłościowym w związku z likwidacją masy upadłości.
W przypadku ujawnienia się niezgodności towaru z umową (wadliwości) sprzedawca ponosi odpowiedzialność na zasadach rękojmii za wady (więcej informacji odnośnie reklamowania towaru w części sprzedaż konsumencka)
Przedsiębiorca powinien poinformować konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania bądź siedziby.W przypadku braku poinformowania konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy, Konsumentowi przysługuje uprawnienie do wydłużenia powyższego okresu do czasu nie przekraczającego 12 miesięcy. W celu skorzystania z tego uprawnienia konsument musi złożyć oświadczenie na piśmie.
W razie odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań poza tymi określonymi w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 ustawy o prawach konsumenta . To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.
Wzór dotyczący umów zawieranych przed 25.12.2014r.:
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa