Aktualności

Prezes UOKiK postawił Vectrze S.A. zarzut stosowania niedozwolonych postanowień. Chodzi między innymi o tzw. klauzule inflacyjne.

26.04.2024

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował stosowane przez Vectrę w umowach z konsumentami zapisy uprawniające operatora do zmiany wysokości opłat za usługi telekomunikacyjne w zależności od sytuacji gospodarczej. Jest to pokłosie skarg konsumentów, jakie wpłynęły do UOKiK i do rzeczników konsumentów, w tym do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie.

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA KONSUMENTA 2024

13.03.2024

Konferencja Konsumencka pt. „ 25 lat na straży praw konsumentów”. W 1983 r. międzynarodowa organizacja związków konsumenckich - Consumers International, ogłosiła dzień 15 marca Światowym Dniem Praw Konsumenta.

Oszuści podszywają się pod ZUS

28.02.2024

Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat - poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób oszuści próbują prawdopodobnie wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. Zakład rozważa podjęcie kroków prawnych.

Spotkanie z seniorami

21.02.2024

W dniu 20 lutego br. Rzecznik Konsumentów Longina Kaczmarek wraz głównym specjalistą Marzeną Nowowiejską- Wojciechowską odwiedziły Akademię Seniora mieszczącą się przy al. Wyzwolenia 70. Celem spotkania była edukacja konsumencka oraz wymiana wzajemnych doświadczeń. Wspólnie rozmawialiśmy o bieżących problemach Konsumentów oraz prawach, które chronią nasze interesy. Było to już kolejne spotkanie naszego biura z Akademią. Cieszymy się, że seniorzy chętnie biorą udział w tego typu edukacji.

Dodatkowa umowa ubezpieczenia sprzętu – czy jest nam potrzebna i czy możemy z niej zrezygnować ?

15.02.2024

Kiedy kupujemy nowy sprzęt RTV czy AGD sprzedawca najczęściej oferuje rozszerzoną gwarancję. Nie jest to nic innego jak ubezpieczenie – czyli dodatkowa umowa zawierana z towarzystwem ubezpieczeniowym. Umowa ma chronić nasz nowy sprzęt przed przypadkowym uszkodzeniem, kradzieżą czy awarią. Każde ubezpieczenie jest inne, warto zatem wiedzieć wcześniej, jakie zawiera warunki, w których ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za konkretne zdarzenie.

Centrum porad konsumenckich

08.01.2024

Zdarza się, iż w natłoku wpływających spraw i zapytań telefonicznych nie jesteśmy w stanie odebrać telefonu czy udzielić Państwu niezwłocznej odpowiedzi na email. Dlatego zachęcamy Państwa do odwiedzenia nowej strony internetowej - serwisu z poradami konsumenckimi : centrumkonsumenckie.pl. Mogą tam państwo uzyskać wiele pomocnych informacji czy odpowiedzi na nurtujące Was pytania konsumenckie. Nowy serwis stworzony został w całości przy współpracy ze specjalistami z organizacji konsumenckich zrzeszonymi w Forum Organizacji Konsumenckich Forkon. Miłej lektury.

Jak sprawdzić sklep internetowy i nie dać się nabrać?

27.12.2023

Ceny poniżej rynkowych, ograniczone metody płatności, brak danych adresowych i kiepskie opinie – to tylko kilka sygnałów ostrzegawczych w e-commerce. Ale czy my sprawdzamy naszego kontrahenta przed dokonanym zakupem? Otóż, nie!!!

W Black Friday jasne ceny

20.11.2023

Od początku roku przedsiębiorcy, którzy informują o obniżce ceny towaru lub usługi, mają obowiązek podawać najniższą cenę z 30 dni przed obniżką. To szczególnie ważne w kontekście zbliżających się największych świąt sprzedażowych – Black Friday i Cyber Monday. Teraz konsumenci rzeczywiście zobaczą, czy każda promocja to okazja do zakupu w atrakcyjnej cenie.

DZIEŃ OTWARTY NOTARIATU: Zapytaj notariusza o zmiany w prawie spadkowym

14.11.2023

„Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach” – tak brzmi temat 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę 18 listopada w godzinach 10-16. Notariusze w 19 miastach w Polsce będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie w wyznaczonych lokalizacjach, telefonicznie, na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo.

Od 12 października turyści mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy za wycieczki do Izraela, ruszył fundusz

19.10.2023

Od czwartku, 12 października, podróżni mogą składać wnioski do Turystycznego Funduszu Pomocowego o zwrot pieniędzy za wycieczki, które nie odbyły się lub nie odbędą się w związku z obecną sytuacją w Izraelu. Warunkiem wypłat jest odstąpienie przez podróżnego od umowy o wycieczkę lub rozwiązanie tej umowy przez organizatora turystyki w terminie od 7 października 2023 r. do 22 października 2023 r. włącznie.

Konflikt lub katastrofa naturalna w miejscu naszej wycieczki – czy możemy zrezygnować z naszej podróży i odzyskać pieniądze?

19.10.2023

Zdarza się, że wycieczki wykupujemy z wielotygodniowym, lub nawet wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Jednak w każdej chwili może się okazać, że w miejscu docelowym naszej podróży wystąpiły niespodziewane okoliczności, przez które możemy realnie obawiać się o nasze życie i zdrowie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zrezygnowanie z udziału w wycieczce i uzyskanie zwrotu wpłaconych środków? Niniejszy artykuł będzie opierał się na brzmieniu ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

12.10.2023

Szanowni Państwo, w Mieście Szczecin od 1 stycznia 2023 r. funkcjonuje 12 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej (NPP) oraz 4 punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (NPO).

Konsumersi.pl

15.09.2023

Jest nam niezwykle miło poinformować Państwa, że Fundacja Konsumentów uruchomiła nowe narzędzie służące pomocy konsumenckiej - serwis Konsumersi.pl

Poznaj swoje prawa- promocje i wyprzedaże

31.08.2023

Klienci stale poszukują okazji do zrobienia atrakcyjnych zakupów. Okazuje się, że sprzedawcy nie zawsze rzetelnie informują o cenach oraz o warunkach promocji i obniżek a także prawie do ewentualnej reklamacji.

Nieetyczna windykacja niespłaconej pożyczki

05.07.2023

Windykator nachodzi cię w miejscu pracy? Zostawia wiadomości w widocznym dla sąsiadów miejscu, na klatce schodowej? Telefoniczna windykacja zaczyna przybierać formę nękania? Przeczytaj, co możesz zrobić.

Składanie reklamacji imprezy turystycznej – do kogo? w jaki sposób? kiedy?

12.06.2023

W trakcie wykupionej przez nas wycieczki może okazać się, że nie wszystko zgadza się z zapewnieniami organizatora, albo też, że pewne elementy wycieczki są realizowane niezgodnie z umową. Czy w takiej sytuacji powinniśmy zgłaszać to organizatorowi, czy też rezydentowi lub w recepcji hotelu? W niniejszym artykule podamy kilka wskazówek, które powinny pomóc nam w dochodzeniu swoich roszczeń lub pomóc w doprowadzeniu do usunięcia niezgodności jeszcze w trakcie trwania wycieczki.

Na Dzień Dziecka - webinarium "Konsument przed osiemnastką"

31.05.2023

Już dziś (środa 31 maja) o godz. 13 kolejne webinarium Fundacji ProPublika.

CYBERPRZESTĘPSTWA

09.05.2023

DZIŚ OSTRZEGAMY PAŃSTWA PRZED ZDALNYM PODSZYWANIEM SIĘ OSZUSTÓW POD DOWOLNY NUMER TELEFONU NP. INFOLINIĘ BANKU, ZUS, NFZ, CZY INNY KONTAKT Z NASZEJ LISTY TELEFONICZNEJ

Jak reklamować towar do sprzedawcy? Nowe regulacje prawne

13.04.2023

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące reklamacji, wynikające z implementacji trzech dyrektyw unijnych: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Reklamację można składać albo z tytułu niezgodności towaru z umową albo na postawie gwarancji.

Światowy Dzień Konsumenta 2023

15.03.2023

15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W Polsce ten dzień obchodzimy od 1982 r. Obchody zapoczątkował w dniu 15 marca 1962 roku John F. Kennedy, który przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych projekt ustawy o ochronie praw konsumentów. W Polsce uznanie praw konsumentów potwierdza w Artykule 76 Konstytucja RP „Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi” oraz kolejne strategie polityki konsumenckiej rządu.

Uwaga na nieuczciwych akwizytorów i nieuczciwe oferty umieszczane w naszych skrzynkach pocztowych

01.03.2023

Wyjątkowa oferta, Promocyjna cena, Oferta aktualna Tylko dzisiaj, Dofinansowanie z Unii Europejskiej, Dopłaty ze Spółdzielni Mieszkaniowej, Dopłaty z miasta, Towary Polecane przez fachowców, 5 letnia gwarancja to przykłady haseł, którymi akwizytorzy zachęcają konsumentów do zakupu, oferując swoje towary, czy usługi.

Termin na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa

16.02.2023

W dniu 1 stycznia 2023 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy o prawach konsumenta. Obie nowelizacje są skutkiem implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektyw Unii Europejskiej zwiększających poziom ochrony konsumenta.

Prywatne parkingi płatne w pytaniach i odpowiedziach

01.02.2023

Pojawienie się rosnącej ilości prywatnych parkingów płatnych spowodowało powstanie, wśród konsumentów, wielu wątpliwości w zakresie ich funkcjonowania. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Zmiany prawa konsumenckiego, które wchodzą w życie od dnia 1 stycznia 2023r.

03.01.2023

Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą istotne zmiany prawa konsumenckiego, wynikające z implementacji trzech dyrektyw unijnych: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Oto najważniejsze zmiany.

Czym jest tzw. tabela frankfurcka oraz jaki jest jej udział w sporach z biurami podróży?

20.12.2022

W momencie kiedy chcemy napisać reklamację do biura podróży w związku z nieudaną wycieczką, niejednokrotnie szukamy pewnego wzoru lub punktu odniesienia dla poparcia naszych żądań. Być może wielu podróżnych słyszało o tabeli frankfurckiej na różnych forach i blogach internetowych, jednak dalej nie jest pewna, czym ta tabela jest w rzeczywistości. Niniejszy tekst ma rozwiać wszelkie wątpliwości oraz wskazać, jakie aspekty wycieczki można reklamować.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

28.11.2022

Informujemy, iż od 3 listopada 2022 r. został uruchomiony Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich w Szczecinie.

Wzory pism dla Konsumentów

08.11.2022

Dziś przekazujemy Państwu kilka wzorów pism, najbardziej popularnych i najbardziej potrzebnych w rozwiązywaniu codziennych problemów.

UOKIK edukuje- Młodzież z prawem na cz@sie

26.10.2022

Jesteś nauczycielem w szkole ponadpodstawowej? UOKiK przygotował coś specjalnie dla Ciebie – weź udział w projekcie „Młodzież z prawem na cz@sie” i we współpracy z ekspertami edukuj swoich uczniów.

Nie daj się oszukać w Internecie

26.10.2022

Rzecznik radzi na co zwracać uwagę, żeby nie wpaść w sidła oszustów, przy zakupach przez Internet.

Jak reklamować wadliwe towary? Jakie uprawnienia posiada konsument?

04.10.2022

Reklamację możemy złożyć zarówno do sprzedawcy na podstawie rękojmi (paragon), jak i do producenta, wówczas na podstawie posiadanej gwarancji (karta gwarancyjna).

Nieudane wakacje, jak złożyć reklamację?

20.07.2022

Organizator ponosi odpowiedzialność za wykonanie usług wskazanych w umowie bez względu, czy są one wykonane przez niego czy przez jego podwykonawców. W przypadku, gdy którakolwiek z usług odbiega od opisu z umowy podróżny powinien, najlepiej w czasie trwania wyjazdu, powiadomić o tym organizatora (np. rezydenta biura podróży). Konsument może domagać się wówczas usunięcia rozbieżności (zbyt mały pokój, brak widoku na morze, brak dostępu do strefy wellness).

Zakaz handlu wyrobami medycznymi na pokazach

06.06.2022

20 kwietnia 2022 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nową ustawę o wyrobach medycznych, która weszła w życie 26 maja 2022 r.

Zwrot towaru pełnowartościowego

20.05.2022

Nie ma dnia, w którym pracownicy naszego Biura, nie spotkaliby się z pytaniem dotyczącym możliwości zwrotu towaru pełnowartościowego (nowego, nieużywanego) do sklepu stacjonarnego. Nieraz dzieje się tak, że dokonujemy zakupów w pośpiechu, w biegu, bez przemyślenia naszych potrzeb. Innym razem kupujemy na prezent, czy jako wyraz naszej wdzięczności a finalnie obdarowany niestety okazuje się być nie do końca zadowolony z otrzymanego upominku.

Rekompensaty dla abonentów sieci P4, Orange i Netia za usługi dodatkowe

27.04.2022

Prezes UOKiK wydał decyzje wobec operatorów telekomunikacyjnych Netia, Orange i P4. Zwrócą oni konsumentom opłaty pobrane za automatyczną aktywację dodatkowo płatnych usług, do której dochodziło w trakcie zawierania umów/aneksów do umów. Usługi te były włączane bez wyraźnej zgody abonentów i następnie to oni sami musieli je wyłączać przed upływem bezpłatnego okresu korzystania z nich. W przeciwnym razie operatorzy zaczynali pobierać comiesięczne opłaty za korzystanie z tych usług.

Reklamacja towaru żywnościowego

08.04.2022

Konsument, który stwierdzi, iż kupiony bądź tylko oferowany do sprzedaży towar nie nadaje się do zjedzenia ze względu na np. widoczne oznaki zepsucia, powinien poinformować o tym fakcie Inspekcję Handlową, najlepiej znajdującą się najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Nieodpłatna Pomoc Prawna – informacje podstawowe

08.04.2022

Miasto Szczecin od 2016 roku realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, polegające na zorganizowaniu dostępu do Nieodpłatnej Pomocy Prawnej,Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego i Nieodpłatnej Mediacji,świadczonych przez adwokatów lub radców prawnych oraz doradców obywatelskich.

Światowy Dzień Konsumenta 2022

15.03.2022

Od 1982 r. w Polsce 15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Obchody te zapoczątkował w dniu 15 marca 1962 roku John F.Kennedy, który przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych projekt ustawy o ochronie praw konsumentów.

Mała cena - duży problem

11.03.2022

Na portalach sprzedażowych dominują oferty sprzedaży towarów oferowanych przez pośredników. Oferują oni wszelakie towary w bardzo atrakcyjnych cenach. Są to najczęściej towary sprowadzane z Chin lub innych państw azjatyckich.

Poznaj swoje prawa- promocje i wyprzedaże

28.01.2022

Ruszył sezon wyprzedaży. Klienci poszukują okazji do zrobienia atrakcyjnych zakupów. Okazuje się, że sprzedawcy nie zawsze rzetelnie informują o cenach oraz o warunkach promocji i obniżek a także prawie do ewentualnej reklamacji.

Decyzja Prezesa UOKiK o rekompensacie od Orange Polska S.A.

12.01.2022

Prezes UOKiK wydał w dniu 14.12.2021 r. decyzję zobowiązującą operatora Orange Polska S.A. do wypłaty abonentom rekompensaty i zmiany sposobu działania. Zastrzeżenia wzbudziły nieprawidłowości przy aktywacji płatnych usług oferowanych przez Orange Polska i serwisów subskrypcyjnych świadczonych przez inne podmioty dla abonentów Orange.

Gwarancja a rękojmia

22.11.2021

Czym różni się gwarancja od rękojmi? Na jakich zasadach skorzystać z jednej a kiedy z drugiej? Jak rozpoznać, jakiego rodzaju reklamację złożyliśmy?

Ważne zmiany w nadawaniu telewizji naziemnej DVB T2

05.11.2021

W lipcu 2022 r. wejdą w życie zmiany w sposobie nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej. Od tego momentu stosowany będzie standard DVB-T2, który zastąpi obecną na rynku od 2013 r. technologię DVB-T.

Zmiany w prawie energetycznym ważne z punktu widzenia konsumenta

29.10.2021

Warto przybliżyć Państwu część zmian prawa energetycznego, jakie zostały wprowadzone nowelizacją w dniu 3 lipca br. Nowelizacja ta związana jest z częściową implementacją unijnej dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, której istotą jest tworzenie narzędzi do dalszego promowania aktywnego zaangażowania konsumentów w rynek.

Bezpłatne szkolenie ONLINE organizowane przez UKE

05.10.2021

Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie zaprasza do udziału w bezpłatnych kursach online organizowanych przez UKE.

Oszuści nie śpią. Bądź czujny. Nowy sposób wyłudzenia pieniędzy na portalach sprzedażowych i aukcyjnych.

04.10.2021

Niniejszy wpis ma na celu przestrzec Państwa przed wątpliwymi transakcjami zawieranymi na różnych portalach sprzedażowych czy aukcyjnych a także wskazać drogi dochodzenia swoich roszczeń. Musimy być czujni, gdyż oszuści są ciągle o krok przed nami a ich kreatywność niestety nie maleje.

Odwołany dyżur pracownika BMRK

23.09.2021

Z przykrością informujemy, iż dyżur pracownika BMRK w dniu 24.09.2021r. niestety nie odbędzie się.

Pożyczki – uwaga na zmiany w oprocentowaniu umów

07.09.2021

Od 1 lipca br. przestają obowiązywać zapisy tarczy antykryzysowej w odniesieniu do zmniejszonych kosztów pożyczek. Od tego dnia nie funkcjonują już obniżone koszty pozaodsetkowe. Dlatego ważne jest aby przed zawarciem umowy pożyczki sprawdzić warunki umowy, policzyć koszty tak aby nie było zaskoczenia w trakcie spłaty zobowiązania. O szczegółach warto poczytać poniżej.

Na co warto zwróć uwagę zawierając umowę z prywatnym żłobkiem lub przedszkolem?

31.08.2021

Decydując się na zawarcie umowy z placówką opiekuńczą warto wnikliwie przeanalizować umowę, w razie wątpliwości co do jej postanowień w pierwszej kolejności należy je wyjaśnić z przedsiębiorcą prowadzącym placówkę. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na postanowienia dotyczącego wpisowego, opłaty za czas wakacji oraz możliwości wypowiedzenia umowy.

Wznowienie dyżurów na filli

09.08.2021

Informujemy, iż od dnia 13.08.2021r. Biuro Rzecznika Konsumentów wznawia dyżury na Prawobrzeżu na Filii Urzędu Miasta przy ul. Rydla 39/40. Dyżury pracownika odbywają się w piątki w godz.7:30-15:30.

Smażona świeża rybka czy może lody przygotowane według naturalnej receptury?

14.07.2021

Sprawdź jakie masz prawa jeżeli zamówiony posiłek nie jest zgodny z ofertą sprzedawcy.

Jakie prawa przysługują pasażerowi w przypadku opóźnienia lotu?

30.06.2021

Uprawnienia pasażerów lotniczych w przypadku opóźnienia lotu uregulowane są w rozporządzeniu WE nr 261/2004. Co do zasady pasażerowi będzie przysługiwało odszkodowanie w wysokości od 250 do 400 euro, o ile przyczyną opóźnienia, nie były nadzwyczajne okoliczności. Uprawnienia pasażerów lotniczych w przypadku opóźnienia lotu uregulowane są w rozporządzeniu WE nr 261/2004. Co do zasady pasażerowi będzie przysługiwało odszkodowanie w wysokości od 250 do 400 euro, o ile przyczyną opóźnienia, nie były nadzwyczajne okoliczności.

Jak rozumieć oferty?

17.05.2021

W swojej pracy Rzecznik często spotyka się ze sporami dotyczącymi treści umów bądź ofert czyli oświadczeń woli stron umowy. Ten artykuł stanowi próbę wyjaśnienia sposobu interpretacji takich oświadczeń.

Wcześniejsza spłata kredytu/ pożyczki konsumenckiej– czyli przed terminem na jaki została zawarta umowa kredytu/pożyczki

04.05.2021

Konsumencie, jeżeli dokonałeś wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu/ pożyczki możesz zwrócić się do banku/instytucji finansowej o proporcjonalne wyliczenie kosztów a bank winien rozliczyć koszty pożyczki stosowanie do czasu trwania umowy.

Te nieszczęsne pokazy…

01.04.2021

Czyli umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa najczęściej w wynajętych salach, hotelach, restauracjach, sanatoriach, domach seniora, świetlicach osiedlowych, centrach handlowych i innych miejscach. W czasie pandemii niestety ich liczba nie zmniejszyła się a ilość poszkodowanych osób jest przerażająca.

Światowy Dzień Konsumenta

12.03.2021

15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W Polsce ten dzień obchodzimy od 1982 r. a obchody te zapoczątkował w dniu 15 marca 1962 roku John F.Kennedy, który przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych projekt ustawy o ochronie praw konsumentów.

Kradzież pieniędzy z konta – cybeprzestępczość

23.02.2021

Problemy konsumentów z nieautoryzowanymi transakcjami płatniczymi- włamaniem na konto bankowe oraz kradzieżą środków finansowych stają się istną plagą. Ilość takich sytuacji niestety wzrasta mimo trwającej pandemii a przestępcy Internetowi zwiększyli swoją kreatywność a co za tym idzie metody na oszustwo stały się bardziej wyszukane i agresywne.

Ważne zmiany w Prawie telekomunikacyjnym

09.02.2021

Z dniem 21 grudnia 2020 r. weszły w życie zmiany ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, obejmujące

21- LECIE INSTYTUCJI RZECZNIKA KONSUMENTÓW

14.10.2020

W dniu 15 października br. Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie obchodzi 21 lecie swojej działalności.

Kampania „SPRAWDZAJ, CZYTAJ, PYTAJ!”

15.07.2020

Duży, szybki zysk bez ryzyka? Rzekome leki lub tajemnicze urządzenia medyczne? Konsumencie, uważaj! Możesz wpaść w pułapkę!

Zakończenie działalności przez Hermes Energy Group S.A .

03.12.2019

Hermes Energy Group S.A zakończyła z dniem 30.11.2019r. działalność koncesjonowaną w zakresie sprzedaży gazu i energii elektrycznej.

Jak przechytrzyć nieuczciwy e-sklep? - zaproszenie na webinar ECK i CERT Polska

09.10.2019

W najbliższy czwartek (10 października) ECK i CERT Polska zapraszają na bezpłatny webinar, podczas którego będą pokazywać, na co zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać, a jednocześnie nie spędzić pół dnia na zakupie jednej rzeczy.

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

13.06.2019

Spotkanie odbędzie się 14 czerwca 2019 r., w godz. 14:00 – 16:00 w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (sala 7-8 na parterze), przy ul. Mickiewicza 41 w Szczecinie.

Zapraszamy na Wielki Piknik Pasji

25.04.2019

Miejski Rzecznik Konsumentów zaprasza Państwa do odwiedzenia i udziału w XVIII Szczecińskich Spotkaniach Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”, które odbędą się w dniu 19 maja br. w godz. 11:00 -18:00.

Seniorze, nie daj się nabrać na pokazach!

01.03.2019

Zaproszenie na pokaz handlowy pod pretekstem bezpłatnych badań, nieistniejące promocje, konkursy, w których warunkiem odbioru nagrody jest zakup, to niektóre praktyki, z którymi konsument może się spotkać na prezentacjach.

Ogłoszenie upadłości Energetycznego Centrum S.A. z siedzibą w Warszawie

17.12.2018

Sąd wezwał wierzycieli upadłego, aby zgłaszali swoje wierzytelności do sędziego-komisarza w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Masz obligacje GETBACK? Informacje UOKIK

06.08.2018

• UOKiK sprawdza jak banki, domy maklerskie i sama spółka oferowały obligacje Get Back. • W toku są 3 postępowania wyjaśniające. • Pobierz formularz ze strony www.finanse.uokik.gov.pl i opisz, jak Tobie sprzedawano obligacje Get Back.

Informacja dla osób inwestujących w papiery wartościowe – obligacje wyemitowane przez spółkę GetBack S.A.

16.05.2018

Z uwagi na pojawiające się w prasie informacje dot. inwestycji w obligacje, Rzecznik Finansowy dokonał analizy w jakim zakresie może wesprzeć osoby (inwestorów), które zainwestowały w obligacje kapitałowe GetBack S.A.

Europejska Grupa Finansowa Council

06.03.2018

Przedsiębiorca – pośrednik finansowy działał na terenie Szczecina i okolic oferując konsumentom kredyty na warunkach, którym nie byli w stanie sprostać - ani nie odpowiadały ich potrzebom, ani możliwościom spłaty.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA- porady UOKiK

22.01.2018

Babciu! Dziadku! Uważajcie na zaproszenia na bezpłatne badania. Bądźcie czujni, gdy odbieracie telefon z gazowni, elektrowni, telekomunikacji, a konsultant twierdzi, że ma lepszą ofertę. Macie prawo do bezpłatnej pomocy prawnej, gdy podpiszecie niekorzystną umowę.

„INWESTYCJE” ALTERNATYWNE I PIRAMIDY FINANSOWE. UWAŻAJ - OSZUSTWO

20.12.2017

Prezes UOKiK ostrzega: uważaj na oszustwa i „inwestycje” alternatywne, które mogą wykorzystywać model piramid finansowych. Mogą kusić „inwestycjami” w złoto, diamenty, grunty, odpady, kryptowaluty, udostępnianie reklam, przedmioty kolekcjonerskie, jak np. alkohole lub zegarki. Uważaj na oferty obiecujące duży i szybki zysk – nie zarobisz, stracisz pieniądze, popadniesz w długi.

Ważne zmiany w kredycie hipotecznym

24.07.2017

W sobotę, 22 lipca 2017r. zaczyna obowiązywać ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami. To pierwsza ustawa, która kompleksowo i szczegółowo reguluje proces reklamowania, oferowania, zawierania i wykonywania umów o kredyt hipoteczny. Ma zwiększyć transparentność ofert i wzmocnić pozycję konsumentów, którzy w sporach z bankami są często słabszą stroną.

Spotkaj się z nami pod Platanami!

08.06.2017

Miejski Rzecznik Konsumentów zaprasza Państwa do odwiedzenia i udziału w XVI Szczecińskich Spotkaniach Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”, które odbędą się w dniu 18 czerwca br. w godz. 11:00 -18:00.

Pisma z Centralnego Rejestru Radiokomunikacji i Telewizji

03.03.2017

Rzecznik, we współpracy z Prokuraturą Rejonową Szczecin Prawobrzeże w Szczecinie, prosi mieszkańców Szczecina, którzy otrzymali Korespondencję od Centralnego Rejestru Radiokomunikacji i Telewizji o zgłoszenie się do Komisariatu Policji Szczecin Dąbie w Szczecinie celem złożenia zawiadomienia o oszustwie lub usiłowaniu dokonania takiego czynu na ich szkodę.

Pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich - 10 porad dla przedsiębiorców

26.01.2017

10 stycznia weszły w życie przepisy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. Przedsiębiorca, który odrzuci reklamację konsumenta będzie musiał poinformować go o możliwości rozwiązania sporu pozasądowo. Prowadzisz firmę - przeczytaj porady UOKiK, który ułatwią ci spełnienie nowych obowiązków

Porady RF i RPO dla „frankowiczów"- 27.02.2017r. w Urzędzie Miasta

03.01.2017

„Masz kłopot z kredytem „frankowym"? Dowiedz się, co możesz zrobić!" - pod takim hasłem Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Rzecznikiem Finansowym organizują dyżury eksperckie w terenowych placówkach RPO.

Bezpłatne porady konsumenckie w okresie świątecznym

07.12.2016

Grudzień to miesiąc intensywnych zakupów związanych ze zbliżającymi się świętami. Bardzo łatwo o nietrafiony prezent czy decyzję pod wpływem kuszących „promocji”. Z pomocą mogą przyjść organizacje konsumenckie, które będą udzielać bezpłatnych porad w okresie świątecznym.

Wyszukiwarka instytucji udzielających darmowych porad prawnych

01.12.2016

Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych uruchomiła stronę internetową zawierającą wyszukiwarkę instytucji udzielających darmowych porad w różnych dziedzinach.

Dni Otwarte Notariatu

24.11.2016

Tegoroczne spotkania będą miały hasło "Porozmawiaj z notariuszem o... testamencie notarialnym".

Pozew zbiorowy przeciwko Skandia Życie TU S.A.

02.11.2016

24 grudnia 2016r. – ostateczny termin wyznaczony przez Sąd na przystąpienie do pozwu zbiorowego przeciwko SKANDIA (polisy aktywne)

DZIEŃ SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ – POZNAJ SWOJE PRAWA

17.10.2016

Aktualizacja danych okazała się zawarciem umowy o zmianę dostawcy usługi, impreza artystyczna - prezentacją urządzeń paramedycznych, a wyjątkowa promocja polegała na sprzedaży sprzętu do gotowania w wygórowanej cenie. Na co uważać, kupując poza lokalem przedsiębiorcy?

Konsumencie, uważaj – informacja Prezesa UOKiK

14.06.2016

Manipulacja informacjami przekazywanymi konsumentom oraz myląca forma graficzna wezwań do zapłaty – to efekt pism wysyłanych przez Kancelarię Spraw Sądowych i Windykacyjnych w imieniu Polskiego Centrum Telemedycznego. Prezes Urzędu apeluje do konsumentów, aby skorzystali z bezpłatnej pomocy prawnej, zanim podejmą jakiekolwiek działania.

Infolinia Konsumencka

06.06.2016

Jesteś konsumentem? Masz problem z nieuczciwym przedsiębiorcą? 801 440 220 – to numer infolinii konsumenckiej, gdzie uzyskasz pierwszą pomoc w przypadku sporu.

Skandia Życie TU S.A

09.03.2016

W związku z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 lutego br. w przedmiocie rozpoznawania pozwu zbiorowego przeciwko Skandia Życie TU S.A. dotyczącego aktywnych polis informujemy, iż wszystkimi sprawami dot. przystąpienia do pozwu zbiorowego zajmuje się wyłącznie kancelaria prawna Lengiewicz, Wrońska, Berezowska i Wspólnicy (LWB) i tam należy kierować swoje zapytania.

Cena cenie nierówna? Porady UOKiK

19.02.2016

Cena za produkt oraz za litr czy kilogram – to obowiązkowe informacje, które musimy znaleźć na sklepowych półkach. Niestety, przedsiębiorcy nie zawsze przestrzegają przepisów. W 2015 roku Inspekcja Handlowa wydała 625 decyzji dotyczących nieprawidłowego informowania o cenach produktów czy usług.

Darmowa pomoc prawna

04.01.2016

Miasto Szczecin od początku roku 2016 rozpoczyna realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, polegającego na zorganizowaniu na terenie naszego miasta 16 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

Nowa odsłona kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”

01.12.2015

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skorzystanie z „chwilówki” zdecydowało się około 10 proc. Polaków i aż jedna czwarta z nich przyznała, że nie wie, co należy zrobić przed podpisaniem umowy finansowej, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego we wrześniu 2015 r. Aby zwiększyć świadomość społeczną związaną z zawieraniem umów finansowych, już w poniedziałek 23 listopada startuje kolejna odsłona kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”.

Darmowe porady dot. upadłości konsumenckiej

27.10.2015

Krakowski Instytut Allerhanda przygotował i realizuje ogólnopolski autorski, projekt pomocowy Szansa 2.0, którego celem jest zmniejszenie zadłużenia poprzez wykorzystanie szansy, jaką stwarzają znowelizowane przepisy o upadłości konsumenckiej.

Rzecznik Finansowy

23.10.2015

W dniu 25 sierpnia 2015. Prezydent podpisał ważną dla konsumentów ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, ustawa ta weszła w życie od 11 października 2015. Ustawa powołała nową instytucję. Rzecznik Finansowy zastąpił i rozszerzył kompetencje dotychczasowego Rzecznika Ubezpieczonych, służąc większej grupie klientów instytucji finansowych, a tym samym niwelując istniejącą lukę w prawie.

Niebieski Parasol

14.09.2015

Rzecznik informuje, że Krajowa Rada Radców Prawnych w dniach 14- 19 września organizuje akcję udzielania bezpłatnych porad prawnych, przez Radców Prawnych w całej Polsce.

Bezpłatne, porady prawne, finansowe i psychologiczne

07.09.2015

Rzecznik informuje, że 12.09.2015r. (sobota) w Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, przy ul. Ku Słońcu 124 w godzinach od 10:00 do 16:00 udzielane będą bezpłatne, indywidualne porady prawne, finansowe i psychologiczne.

Nie daj się oszukać- sprawdź paragon!

05.08.2015

Akcja „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon" to kolejna odsłona kampanii paragonowej resortu finansów. Od 2002 roku Ministerstwo Finansów realizuje działania pod hasłem „Weź paragon". Ich celem jest uświadomienie konsumentom znaczenia paragonu.

Pozew zbiorowy przeciwko Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

10.07.2015

uprzejmie informuję, że w dniu 30 czerwca 2015 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zamieścił w Gazecie Wyborczej ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego o zapłatę przeciwko Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Reprezentantem grupy i powodem w tym postępowaniu jest pan Michał Wałachowski – Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Powiecie Pruszkowskim, który udzielił pełnomocnictwa do prowadzenia tej sprawy radcom prawnym z kancelarii Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy. Postępowanie dotyczy zwrotu tak zwanych opłat likwidacyjnych (opłat za wykup) pobranych przez Generali od konsumentów w związku z rozwiązaniem umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Wykład o prawach konsumenta

10.06.2015

Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski informuje, że w dniu 18 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w sali 335 OP - III Piętro w Urzędzie Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1 odbędzie się spotkanie informacyjne nt. praw konsumenta.

Nowa Poradnia Obywatelska

12.05.2015

W ramach Poradni Obywatelskiej uzyskać można bezpłatną pomoc świadczoną przez specjalistów: psychologa, pedagoga, prawnika, doradcę zawodowego, doradcę zawodowego i psychospołecznego, pracowników socjalnych oraz specjalistów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie czy specjalistów ds. uzależnień.

Światowy dzień konsumentów

12.03.2015

15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W Polsce ten dzień obchodzimy od 1982 r.

Biuro porad obywatelskich dla osób niepełnosprawnych

25.02.2015

Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski informuje, że od lutego do końca grudnia 2015 r. w siedzibie Związku przy ul. Piłsudskiego 37 w Szczecinie, będzie funkcjonowało Biuro Porad Obywatelskich. Jego działalność jest współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Szczecin.

Pozwy grupowe

11.02.2015

Poniżej prezentujemy pozwy grupowe, w których konsumentów reprezentują Rzecznicy Konsumentów, jednocześnie zaznaczamy, że nie dysponujemy informacjami dotyczącymi innych pozwów grupowych

Nowe przepisy dotyczące umów konsumenckich

08.01.2015

Do umów zawartych od 25 grudnia 2014r. zastosowanie będą miały nowe przepisy wprowadzone ustawą z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014r. poz. 827).

15 lat Miejskiego Rzecznika Konsumentów

22.10.2014

Od 1999 r. na samorządu został nałożony ustawowy obowiązek powołania do życia instytucji powiatowego/miejskiego rzecznika konsumentów, której podstawowym zadaniem jest zapewnienie konsumentom bezpłatnej pomoc i informacji prawnej z zakresu ochrony praw konsumenta. W Szczecinie Miejskiego Rzecznika Konsumentów powołano uchwałą Rady Miasta z 27 września 1999r., a funkcjonowanie Rzecznik rozpoczął 15 października 1999r., czyli dokładnie 15 lat temu.

Decyzja ws. Biostymulatorów BS-1

17.04.2014

Na mocy Decyzji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr UR.D.WM.DNB.20.2014, wyrób medyczny o nazwie BIOSTYMULATOR BS-1 został wycofany z obrotu i używania.

Komunikat w sprawie dochodzenia swoich roszczeń

16.04.2014

Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie informuje, iż podjął się roli reprezentanta grupy konsumentów zdecydowanych dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu grupowym przeciwko SKANDIA Życie TU S.A. i AXA Życie TU S.A.

Ostrzeżenie przed "słodkimi" portalami

27.02.2014

Zarejestrowanie się w "słodkich" portalach może nieść dla konsumentów bardzo gorzkie konsekwencje. Przed zagrożeniami związanymi z rejestracją w serwisach 3czekolady, 3cukierki czy 3pierniki ostrzega dziennikarka Onetu.

Naczynia i bioharmonizery sprzedawane na pokazach - informacja o pozwach

26.02.2014

Miejski Rzecznik Konsumentów występuje do sądu w imieniu szczecińskich konsumentów, których odstąpienia od umowy złożone w ciągu 10 dni od zakupu zostały uznane za nieskuteczne.

Dyżur pracownika BMRK w Filii Urzędu Miasta

08.08.2013

Informujemy, iż cotygodniowy dyżur pracownika Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Filii UM nie odbędzie się w dniu 30.08.2019 r.