Inspekcja Handlowa przy współdziałaniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokonała w 2023 roku kontroli u przedsiębiorców zajmujących się prowadzeniem parkingów oraz myjni samochodowych - komunikat Prezesa UOKiK.
Każdy z nas – konsumentów - przynajmniej raz w życiu zawarł umowę o dzieło. Co istotne, mogło zdarzyć się tak, że umowa którą podpisaliśmy nazywała się inaczej, np. umowa zlecenia, umowa o wykonanie zabudowy etc., ale w rzeczywistości była to umowa o dzieło.
Szanowni Państwo, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wraz z Policją oraz Ministrem do spraw Polityki Senioralnej mają przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w kolejnej edycji szkolenia dla seniorów.
Pompy ciepła są coraz powszechniej wykorzystywane do centralnego ogrzewania domów i przygotowywania ciepłej wody ze względu na swoje liczne zalety.
Policja wraz z Ministrem do spraw Polityki Senioralnej mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w webinarium organizowanym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który odbędzie się w dniu 18 czerwca.
Od paru dni do naszego Biura zwracają się zaniepokojeni konsumenci, zgłaszający się z problemem z firmami oferującymi wymianę drzwi, niekiedy już w przeciągu kilkunastu minut. W przypadku wielu zgłoszeń mamy do czynienia z problemami w przypadku chęci odstąpienia od umowy.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował stosowane przez Vectrę w umowach z konsumentami zapisy uprawniające operatora do zmiany wysokości opłat za usługi telekomunikacyjne w zależności od sytuacji gospodarczej. Jest to pokłosie skarg konsumentów, jakie wpłynęły do UOKiK i do rzeczników konsumentów, w tym do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie.
Konferencja Konsumencka pt. „ 25 lat na straży praw konsumentów”. W 1983 r. międzynarodowa organizacja związków konsumenckich - Consumers International, ogłosiła dzień 15 marca Światowym Dniem Praw Konsumenta.
Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat - poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób oszuści próbują prawdopodobnie wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. Zakład rozważa podjęcie kroków prawnych.
W dniu 20 lutego br. Rzecznik Konsumentów Longina Kaczmarek wraz głównym specjalistą Marzeną Nowowiejską- Wojciechowską odwiedziły Akademię Seniora mieszczącą się przy al. Wyzwolenia 70. Celem spotkania była edukacja konsumencka oraz wymiana wzajemnych doświadczeń. Wspólnie rozmawialiśmy o bieżących problemach Konsumentów oraz prawach, które chronią nasze interesy. Było to już kolejne spotkanie naszego biura z Akademią. Cieszymy się, że seniorzy chętnie biorą udział w tego typu edukacji.
Kiedy kupujemy nowy sprzęt RTV czy AGD sprzedawca najczęściej oferuje rozszerzoną gwarancję. Nie jest to nic innego jak ubezpieczenie – czyli dodatkowa umowa zawierana z towarzystwem ubezpieczeniowym. Umowa ma chronić nasz nowy sprzęt przed przypadkowym uszkodzeniem, kradzieżą czy awarią. Każde ubezpieczenie jest inne, warto zatem wiedzieć wcześniej, jakie zawiera warunki, w których ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za konkretne zdarzenie.
Zdarza się, iż w natłoku wpływających spraw i zapytań telefonicznych nie jesteśmy w stanie odebrać telefonu czy udzielić Państwu niezwłocznej odpowiedzi na email. Dlatego zachęcamy Państwa do odwiedzenia nowej strony internetowej - serwisu z poradami konsumenckimi : centrumkonsumenckie.pl. Mogą tam państwo uzyskać wiele pomocnych informacji czy odpowiedzi na nurtujące Was pytania konsumenckie. Nowy serwis stworzony został w całości przy współpracy ze specjalistami z organizacji konsumenckich zrzeszonymi w Forum Organizacji Konsumenckich Forkon. Miłej lektury.
Ceny poniżej rynkowych, ograniczone metody płatności, brak danych adresowych i kiepskie opinie – to tylko kilka sygnałów ostrzegawczych w e-commerce. Ale czy my sprawdzamy naszego kontrahenta przed dokonanym zakupem? Otóż, nie!!!
Od początku roku przedsiębiorcy, którzy informują o obniżce ceny towaru lub usługi, mają obowiązek podawać najniższą cenę z 30 dni przed obniżką. To szczególnie ważne w kontekście zbliżających się największych świąt sprzedażowych – Black Friday i Cyber Monday. Teraz konsumenci rzeczywiście zobaczą, czy każda promocja to okazja do zakupu w atrakcyjnej cenie.
„Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach” – tak brzmi temat 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę 18 listopada w godzinach 10-16. Notariusze w 19 miastach w Polsce będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie w wyznaczonych lokalizacjach, telefonicznie, na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo.
Od czwartku, 12 października, podróżni mogą składać wnioski do Turystycznego Funduszu Pomocowego o zwrot pieniędzy za wycieczki, które nie odbyły się lub nie odbędą się w związku z obecną sytuacją w Izraelu. Warunkiem wypłat jest odstąpienie przez podróżnego od umowy o wycieczkę lub rozwiązanie tej umowy przez organizatora turystyki w terminie od 7 października 2023 r. do 22 października 2023 r. włącznie.
Zdarza się, że wycieczki wykupujemy z wielotygodniowym, lub nawet wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Jednak w każdej chwili może się okazać, że w miejscu docelowym naszej podróży wystąpiły niespodziewane okoliczności, przez które możemy realnie obawiać się o nasze życie i zdrowie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zrezygnowanie z udziału w wycieczce i uzyskanie zwrotu wpłaconych środków? Niniejszy artykuł będzie opierał się na brzmieniu ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Szanowni Państwo, w Mieście Szczecin od 1 stycznia 2023 r. funkcjonuje 12 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej (NPP) oraz 4 punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (NPO).
Jest nam niezwykle miło poinformować Państwa, że Fundacja Konsumentów uruchomiła nowe narzędzie służące pomocy konsumenckiej - serwis Konsumersi.pl
Klienci stale poszukują okazji do zrobienia atrakcyjnych zakupów. Okazuje się, że sprzedawcy nie zawsze rzetelnie informują o cenach oraz o warunkach promocji i obniżek a także prawie do ewentualnej reklamacji.
Windykator nachodzi cię w miejscu pracy? Zostawia wiadomości w widocznym dla sąsiadów miejscu, na klatce schodowej? Telefoniczna windykacja zaczyna przybierać formę nękania? Przeczytaj, co możesz zrobić.
W trakcie wykupionej przez nas wycieczki może okazać się, że nie wszystko zgadza się z zapewnieniami organizatora, albo też, że pewne elementy wycieczki są realizowane niezgodnie z umową. Czy w takiej sytuacji powinniśmy zgłaszać to organizatorowi, czy też rezydentowi lub w recepcji hotelu? W niniejszym artykule podamy kilka wskazówek, które powinny pomóc nam w dochodzeniu swoich roszczeń lub pomóc w doprowadzeniu do usunięcia niezgodności jeszcze w trakcie trwania wycieczki.
Już dziś (środa 31 maja) o godz. 13 kolejne webinarium Fundacji ProPublika.
DZIŚ OSTRZEGAMY PAŃSTWA PRZED ZDALNYM PODSZYWANIEM SIĘ OSZUSTÓW POD DOWOLNY NUMER TELEFONU NP. INFOLINIĘ BANKU, ZUS, NFZ, CZY INNY KONTAKT Z NASZEJ LISTY TELEFONICZNEJ
Od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące reklamacji, wynikające z implementacji trzech dyrektyw unijnych: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Reklamację można składać albo z tytułu niezgodności towaru z umową albo na postawie gwarancji.
15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W Polsce ten dzień obchodzimy od 1982 r. Obchody zapoczątkował w dniu 15 marca 1962 roku John F. Kennedy, który przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych projekt ustawy o ochronie praw konsumentów. W Polsce uznanie praw konsumentów potwierdza w Artykule 76 Konstytucja RP „Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi” oraz kolejne strategie polityki konsumenckiej rządu.
Wyjątkowa oferta, Promocyjna cena, Oferta aktualna Tylko dzisiaj, Dofinansowanie z Unii Europejskiej, Dopłaty ze Spółdzielni Mieszkaniowej, Dopłaty z miasta, Towary Polecane przez fachowców, 5 letnia gwarancja to przykłady haseł, którymi akwizytorzy zachęcają konsumentów do zakupu, oferując swoje towary, czy usługi.
W dniu 1 stycznia 2023 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy o prawach konsumenta. Obie nowelizacje są skutkiem implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektyw Unii Europejskiej zwiększających poziom ochrony konsumenta.
Pojawienie się rosnącej ilości prywatnych parkingów płatnych spowodowało powstanie, wśród konsumentów, wielu wątpliwości w zakresie ich funkcjonowania. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.
Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą istotne zmiany prawa konsumenckiego, wynikające z implementacji trzech dyrektyw unijnych: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Oto najważniejsze zmiany.
W momencie kiedy chcemy napisać reklamację do biura podróży w związku z nieudaną wycieczką, niejednokrotnie szukamy pewnego wzoru lub punktu odniesienia dla poparcia naszych żądań. Być może wielu podróżnych słyszało o tabeli frankfurckiej na różnych forach i blogach internetowych, jednak dalej nie jest pewna, czym ta tabela jest w rzeczywistości. Niniejszy tekst ma rozwiać wszelkie wątpliwości oraz wskazać, jakie aspekty wycieczki można reklamować.
Informujemy, iż od 3 listopada 2022 r. został uruchomiony Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich w Szczecinie.
Dziś przekazujemy Państwu kilka wzorów pism, najbardziej popularnych i najbardziej potrzebnych w rozwiązywaniu codziennych problemów.
Jesteś nauczycielem w szkole ponadpodstawowej? UOKiK przygotował coś specjalnie dla Ciebie – weź udział w projekcie „Młodzież z prawem na cz@sie” i we współpracy z ekspertami edukuj swoich uczniów.
Rzecznik radzi na co zwracać uwagę, żeby nie wpaść w sidła oszustów, przy zakupach przez Internet.
Reklamację możemy złożyć zarówno do sprzedawcy na podstawie rękojmi (paragon), jak i do producenta, wówczas na podstawie posiadanej gwarancji (karta gwarancyjna).
Organizator ponosi odpowiedzialność za wykonanie usług wskazanych w umowie bez względu, czy są one wykonane przez niego czy przez jego podwykonawców. W przypadku, gdy którakolwiek z usług odbiega od opisu z umowy podróżny powinien, najlepiej w czasie trwania wyjazdu, powiadomić o tym organizatora (np. rezydenta biura podróży). Konsument może domagać się wówczas usunięcia rozbieżności (zbyt mały pokój, brak widoku na morze, brak dostępu do strefy wellness).
20 kwietnia 2022 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nową ustawę o wyrobach medycznych, która weszła w życie 26 maja 2022 r.
Nie ma dnia, w którym pracownicy naszego Biura, nie spotkaliby się z pytaniem dotyczącym możliwości zwrotu towaru pełnowartościowego (nowego, nieużywanego) do sklepu stacjonarnego. Nieraz dzieje się tak, że dokonujemy zakupów w pośpiechu, w biegu, bez przemyślenia naszych potrzeb. Innym razem kupujemy na prezent, czy jako wyraz naszej wdzięczności a finalnie obdarowany niestety okazuje się być nie do końca zadowolony z otrzymanego upominku.
Prezes UOKiK wydał decyzje wobec operatorów telekomunikacyjnych Netia, Orange i P4. Zwrócą oni konsumentom opłaty pobrane za automatyczną aktywację dodatkowo płatnych usług, do której dochodziło w trakcie zawierania umów/aneksów do umów. Usługi te były włączane bez wyraźnej zgody abonentów i następnie to oni sami musieli je wyłączać przed upływem bezpłatnego okresu korzystania z nich. W przeciwnym razie operatorzy zaczynali pobierać comiesięczne opłaty za korzystanie z tych usług.
Konsument, który stwierdzi, iż kupiony bądź tylko oferowany do sprzedaży towar nie nadaje się do zjedzenia ze względu na np. widoczne oznaki zepsucia, powinien poinformować o tym fakcie Inspekcję Handlową, najlepiej znajdującą się najbliżej swojego miejsca zamieszkania.
Miasto Szczecin od 2016 roku realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, polegające na zorganizowaniu dostępu do Nieodpłatnej Pomocy Prawnej,Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego i Nieodpłatnej Mediacji,świadczonych przez adwokatów lub radców prawnych oraz doradców obywatelskich.
Od 1982 r. w Polsce 15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Obchody te zapoczątkował w dniu 15 marca 1962 roku John F.Kennedy, który przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych projekt ustawy o ochronie praw konsumentów.
Na portalach sprzedażowych dominują oferty sprzedaży towarów oferowanych przez pośredników. Oferują oni wszelakie towary w bardzo atrakcyjnych cenach. Są to najczęściej towary sprowadzane z Chin lub innych państw azjatyckich.
Ruszył sezon wyprzedaży. Klienci poszukują okazji do zrobienia atrakcyjnych zakupów. Okazuje się, że sprzedawcy nie zawsze rzetelnie informują o cenach oraz o warunkach promocji i obniżek a także prawie do ewentualnej reklamacji.
Prezes UOKiK wydał w dniu 14.12.2021 r. decyzję zobowiązującą operatora Orange Polska S.A. do wypłaty abonentom rekompensaty i zmiany sposobu działania. Zastrzeżenia wzbudziły nieprawidłowości przy aktywacji płatnych usług oferowanych przez Orange Polska i serwisów subskrypcyjnych świadczonych przez inne podmioty dla abonentów Orange.
Czym różni się gwarancja od rękojmi? Na jakich zasadach skorzystać z jednej a kiedy z drugiej? Jak rozpoznać, jakiego rodzaju reklamację złożyliśmy?
W lipcu 2022 r. wejdą w życie zmiany w sposobie nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej. Od tego momentu stosowany będzie standard DVB-T2, który zastąpi obecną na rynku od 2013 r. technologię DVB-T.
Warto przybliżyć Państwu część zmian prawa energetycznego, jakie zostały wprowadzone nowelizacją w dniu 3 lipca br. Nowelizacja ta związana jest z częściową implementacją unijnej dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, której istotą jest tworzenie narzędzi do dalszego promowania aktywnego zaangażowania konsumentów w rynek.
Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie zaprasza do udziału w bezpłatnych kursach online organizowanych przez UKE.
Niniejszy wpis ma na celu przestrzec Państwa przed wątpliwymi transakcjami zawieranymi na różnych portalach sprzedażowych czy aukcyjnych a także wskazać drogi dochodzenia swoich roszczeń. Musimy być czujni, gdyż oszuści są ciągle o krok przed nami a ich kreatywność niestety nie maleje.
Z przykrością informujemy, iż dyżur pracownika BMRK w dniu 24.09.2021r. niestety nie odbędzie się.
Od 1 lipca br. przestają obowiązywać zapisy tarczy antykryzysowej w odniesieniu do zmniejszonych kosztów pożyczek. Od tego dnia nie funkcjonują już obniżone koszty pozaodsetkowe. Dlatego ważne jest aby przed zawarciem umowy pożyczki sprawdzić warunki umowy, policzyć koszty tak aby nie było zaskoczenia w trakcie spłaty zobowiązania. O szczegółach warto poczytać poniżej.
Decydując się na zawarcie umowy z placówką opiekuńczą warto wnikliwie przeanalizować umowę, w razie wątpliwości co do jej postanowień w pierwszej kolejności należy je wyjaśnić z przedsiębiorcą prowadzącym placówkę. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na postanowienia dotyczącego wpisowego, opłaty za czas wakacji oraz możliwości wypowiedzenia umowy.
Informujemy, iż od dnia 13.08.2021r. Biuro Rzecznika Konsumentów wznawia dyżury na Prawobrzeżu na Filii Urzędu Miasta przy ul. Rydla 39/40. Dyżury pracownika odbywają się w piątki w godz.7:30-15:30.
Sprawdź jakie masz prawa jeżeli zamówiony posiłek nie jest zgodny z ofertą sprzedawcy.
Uprawnienia pasażerów lotniczych w przypadku opóźnienia lotu uregulowane są w rozporządzeniu WE nr 261/2004. Co do zasady pasażerowi będzie przysługiwało odszkodowanie w wysokości od 250 do 400 euro, o ile przyczyną opóźnienia, nie były nadzwyczajne okoliczności. Uprawnienia pasażerów lotniczych w przypadku opóźnienia lotu uregulowane są w rozporządzeniu WE nr 261/2004. Co do zasady pasażerowi będzie przysługiwało odszkodowanie w wysokości od 250 do 400 euro, o ile przyczyną opóźnienia, nie były nadzwyczajne okoliczności.
W swojej pracy Rzecznik często spotyka się ze sporami dotyczącymi treści umów bądź ofert czyli oświadczeń woli stron umowy. Ten artykuł stanowi próbę wyjaśnienia sposobu interpretacji takich oświadczeń.
Konsumencie, jeżeli dokonałeś wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu/ pożyczki możesz zwrócić się do banku/instytucji finansowej o proporcjonalne wyliczenie kosztów a bank winien rozliczyć koszty pożyczki stosowanie do czasu trwania umowy.
Czyli umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa najczęściej w wynajętych salach, hotelach, restauracjach, sanatoriach, domach seniora, świetlicach osiedlowych, centrach handlowych i innych miejscach. W czasie pandemii niestety ich liczba nie zmniejszyła się a ilość poszkodowanych osób jest przerażająca.
15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W Polsce ten dzień obchodzimy od 1982 r. a obchody te zapoczątkował w dniu 15 marca 1962 roku John F.Kennedy, który przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych projekt ustawy o ochronie praw konsumentów.
Problemy konsumentów z nieautoryzowanymi transakcjami płatniczymi- włamaniem na konto bankowe oraz kradzieżą środków finansowych stają się istną plagą. Ilość takich sytuacji niestety wzrasta mimo trwającej pandemii a przestępcy Internetowi zwiększyli swoją kreatywność a co za tym idzie metody na oszustwo stały się bardziej wyszukane i agresywne.
Z dniem 21 grudnia 2020 r. weszły w życie zmiany ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, obejmujące
W dniu 15 października br. Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie obchodzi 21 lecie swojej działalności.
Duży, szybki zysk bez ryzyka? Rzekome leki lub tajemnicze urządzenia medyczne? Konsumencie, uważaj! Możesz wpaść w pułapkę!
Hermes Energy Group S.A zakończyła z dniem 30.11.2019r. działalność koncesjonowaną w zakresie sprzedaży gazu i energii elektrycznej.
W najbliższy czwartek (10 października) ECK i CERT Polska zapraszają na bezpłatny webinar, podczas którego będą pokazywać, na co zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać, a jednocześnie nie spędzić pół dnia na zakupie jednej rzeczy.
Spotkanie odbędzie się 14 czerwca 2019 r., w godz. 14:00 – 16:00 w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (sala 7-8 na parterze), przy ul. Mickiewicza 41 w Szczecinie.
Miejski Rzecznik Konsumentów zaprasza Państwa do odwiedzenia i udziału w XVIII Szczecińskich Spotkaniach Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”, które odbędą się w dniu 19 maja br. w godz. 11:00 -18:00.
Zaproszenie na pokaz handlowy pod pretekstem bezpłatnych badań, nieistniejące promocje, konkursy, w których warunkiem odbioru nagrody jest zakup, to niektóre praktyki, z którymi konsument może się spotkać na prezentacjach.
Sąd wezwał wierzycieli upadłego, aby zgłaszali swoje wierzytelności do sędziego-komisarza w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
• UOKiK sprawdza jak banki, domy maklerskie i sama spółka oferowały obligacje Get Back. • W toku są 3 postępowania wyjaśniające. • Pobierz formularz ze strony www.finanse.uokik.gov.pl i opisz, jak Tobie sprzedawano obligacje Get Back.
Z uwagi na pojawiające się w prasie informacje dot. inwestycji w obligacje, Rzecznik Finansowy dokonał analizy w jakim zakresie może wesprzeć osoby (inwestorów), które zainwestowały w obligacje kapitałowe GetBack S.A.
Przedsiębiorca – pośrednik finansowy działał na terenie Szczecina i okolic oferując konsumentom kredyty na warunkach, którym nie byli w stanie sprostać - ani nie odpowiadały ich potrzebom, ani możliwościom spłaty.
Babciu! Dziadku! Uważajcie na zaproszenia na bezpłatne badania. Bądźcie czujni, gdy odbieracie telefon z gazowni, elektrowni, telekomunikacji, a konsultant twierdzi, że ma lepszą ofertę. Macie prawo do bezpłatnej pomocy prawnej, gdy podpiszecie niekorzystną umowę.
Prezes UOKiK ostrzega: uważaj na oszustwa i „inwestycje” alternatywne, które mogą wykorzystywać model piramid finansowych. Mogą kusić „inwestycjami” w złoto, diamenty, grunty, odpady, kryptowaluty, udostępnianie reklam, przedmioty kolekcjonerskie, jak np. alkohole lub zegarki. Uważaj na oferty obiecujące duży i szybki zysk – nie zarobisz, stracisz pieniądze, popadniesz w długi.
W sobotę, 22 lipca 2017r. zaczyna obowiązywać ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami. To pierwsza ustawa, która kompleksowo i szczegółowo reguluje proces reklamowania, oferowania, zawierania i wykonywania umów o kredyt hipoteczny. Ma zwiększyć transparentność ofert i wzmocnić pozycję konsumentów, którzy w sporach z bankami są często słabszą stroną.
Miejski Rzecznik Konsumentów zaprasza Państwa do odwiedzenia i udziału w XVI Szczecińskich Spotkaniach Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”, które odbędą się w dniu 18 czerwca br. w godz. 11:00 -18:00.
Rzecznik, we współpracy z Prokuraturą Rejonową Szczecin Prawobrzeże w Szczecinie, prosi mieszkańców Szczecina, którzy otrzymali Korespondencję od Centralnego Rejestru Radiokomunikacji i Telewizji o zgłoszenie się do Komisariatu Policji Szczecin Dąbie w Szczecinie celem złożenia zawiadomienia o oszustwie lub usiłowaniu dokonania takiego czynu na ich szkodę.
10 stycznia weszły w życie przepisy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. Przedsiębiorca, który odrzuci reklamację konsumenta będzie musiał poinformować go o możliwości rozwiązania sporu pozasądowo. Prowadzisz firmę - przeczytaj porady UOKiK, który ułatwią ci spełnienie nowych obowiązków
„Masz kłopot z kredytem „frankowym"? Dowiedz się, co możesz zrobić!" - pod takim hasłem Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Rzecznikiem Finansowym organizują dyżury eksperckie w terenowych placówkach RPO.
Grudzień to miesiąc intensywnych zakupów związanych ze zbliżającymi się świętami. Bardzo łatwo o nietrafiony prezent czy decyzję pod wpływem kuszących „promocji”. Z pomocą mogą przyjść organizacje konsumenckie, które będą udzielać bezpłatnych porad w okresie świątecznym.
Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych uruchomiła stronę internetową zawierającą wyszukiwarkę instytucji udzielających darmowych porad w różnych dziedzinach.
Tegoroczne spotkania będą miały hasło "Porozmawiaj z notariuszem o... testamencie notarialnym".
24 grudnia 2016r. – ostateczny termin wyznaczony przez Sąd na przystąpienie do pozwu zbiorowego przeciwko SKANDIA (polisy aktywne)
Aktualizacja danych okazała się zawarciem umowy o zmianę dostawcy usługi, impreza artystyczna - prezentacją urządzeń paramedycznych, a wyjątkowa promocja polegała na sprzedaży sprzętu do gotowania w wygórowanej cenie. Na co uważać, kupując poza lokalem przedsiębiorcy?
Manipulacja informacjami przekazywanymi konsumentom oraz myląca forma graficzna wezwań do zapłaty – to efekt pism wysyłanych przez Kancelarię Spraw Sądowych i Windykacyjnych w imieniu Polskiego Centrum Telemedycznego. Prezes Urzędu apeluje do konsumentów, aby skorzystali z bezpłatnej pomocy prawnej, zanim podejmą jakiekolwiek działania.
Jesteś konsumentem? Masz problem z nieuczciwym przedsiębiorcą? 801 440 220 – to numer infolinii konsumenckiej, gdzie uzyskasz pierwszą pomoc w przypadku sporu.
W związku z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 lutego br. w przedmiocie rozpoznawania pozwu zbiorowego przeciwko Skandia Życie TU S.A. dotyczącego aktywnych polis informujemy, iż wszystkimi sprawami dot. przystąpienia do pozwu zbiorowego zajmuje się wyłącznie kancelaria prawna Lengiewicz, Wrońska, Berezowska i Wspólnicy (LWB) i tam należy kierować swoje zapytania.
Cena za produkt oraz za litr czy kilogram – to obowiązkowe informacje, które musimy znaleźć na sklepowych półkach. Niestety, przedsiębiorcy nie zawsze przestrzegają przepisów. W 2015 roku Inspekcja Handlowa wydała 625 decyzji dotyczących nieprawidłowego informowania o cenach produktów czy usług.
Miasto Szczecin od początku roku 2016 rozpoczyna realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, polegającego na zorganizowaniu na terenie naszego miasta 16 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skorzystanie z „chwilówki” zdecydowało się około 10 proc. Polaków i aż jedna czwarta z nich przyznała, że nie wie, co należy zrobić przed podpisaniem umowy finansowej, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego we wrześniu 2015 r. Aby zwiększyć świadomość społeczną związaną z zawieraniem umów finansowych, już w poniedziałek 23 listopada startuje kolejna odsłona kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”.
Krakowski Instytut Allerhanda przygotował i realizuje ogólnopolski autorski, projekt pomocowy Szansa 2.0, którego celem jest zmniejszenie zadłużenia poprzez wykorzystanie szansy, jaką stwarzają znowelizowane przepisy o upadłości konsumenckiej.
W dniu 25 sierpnia 2015. Prezydent podpisał ważną dla konsumentów ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, ustawa ta weszła w życie od 11 października 2015. Ustawa powołała nową instytucję. Rzecznik Finansowy zastąpił i rozszerzył kompetencje dotychczasowego Rzecznika Ubezpieczonych, służąc większej grupie klientów instytucji finansowych, a tym samym niwelując istniejącą lukę w prawie.
Rzecznik informuje, że Krajowa Rada Radców Prawnych w dniach 14- 19 września organizuje akcję udzielania bezpłatnych porad prawnych, przez Radców Prawnych w całej Polsce.
Rzecznik informuje, że 12.09.2015r. (sobota) w Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, przy ul. Ku Słońcu 124 w godzinach od 10:00 do 16:00 udzielane będą bezpłatne, indywidualne porady prawne, finansowe i psychologiczne.
Akcja „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon" to kolejna odsłona kampanii paragonowej resortu finansów. Od 2002 roku Ministerstwo Finansów realizuje działania pod hasłem „Weź paragon". Ich celem jest uświadomienie konsumentom znaczenia paragonu.
uprzejmie informuję, że w dniu 30 czerwca 2015 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zamieścił w Gazecie Wyborczej ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego o zapłatę przeciwko Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Reprezentantem grupy i powodem w tym postępowaniu jest pan Michał Wałachowski – Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Powiecie Pruszkowskim, który udzielił pełnomocnictwa do prowadzenia tej sprawy radcom prawnym z kancelarii Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy. Postępowanie dotyczy zwrotu tak zwanych opłat likwidacyjnych (opłat za wykup) pobranych przez Generali od konsumentów w związku z rozwiązaniem umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski informuje, że w dniu 18 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w sali 335 OP - III Piętro w Urzędzie Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1 odbędzie się spotkanie informacyjne nt. praw konsumenta.
W ramach Poradni Obywatelskiej uzyskać można bezpłatną pomoc świadczoną przez specjalistów: psychologa, pedagoga, prawnika, doradcę zawodowego, doradcę zawodowego i psychospołecznego, pracowników socjalnych oraz specjalistów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie czy specjalistów ds. uzależnień.
15 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W Polsce ten dzień obchodzimy od 1982 r.
Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski informuje, że od lutego do końca grudnia 2015 r. w siedzibie Związku przy ul. Piłsudskiego 37 w Szczecinie, będzie funkcjonowało Biuro Porad Obywatelskich. Jego działalność jest współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Szczecin.
Poniżej prezentujemy pozwy grupowe, w których konsumentów reprezentują Rzecznicy Konsumentów, jednocześnie zaznaczamy, że nie dysponujemy informacjami dotyczącymi innych pozwów grupowych
Do umów zawartych od 25 grudnia 2014r. zastosowanie będą miały nowe przepisy wprowadzone ustawą z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014r. poz. 827).
Od 1999 r. na samorządu został nałożony ustawowy obowiązek powołania do życia instytucji powiatowego/miejskiego rzecznika konsumentów, której podstawowym zadaniem jest zapewnienie konsumentom bezpłatnej pomoc i informacji prawnej z zakresu ochrony praw konsumenta. W Szczecinie Miejskiego Rzecznika Konsumentów powołano uchwałą Rady Miasta z 27 września 1999r., a funkcjonowanie Rzecznik rozpoczął 15 października 1999r., czyli dokładnie 15 lat temu.
Na mocy Decyzji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr UR.D.WM.DNB.20.2014, wyrób medyczny o nazwie BIOSTYMULATOR BS-1 został wycofany z obrotu i używania.
Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie informuje, iż podjął się roli reprezentanta grupy konsumentów zdecydowanych dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu grupowym przeciwko SKANDIA Życie TU S.A. i AXA Życie TU S.A.
Zarejestrowanie się w "słodkich" portalach może nieść dla konsumentów bardzo gorzkie konsekwencje. Przed zagrożeniami związanymi z rejestracją w serwisach 3czekolady, 3cukierki czy 3pierniki ostrzega dziennikarka Onetu.
Miejski Rzecznik Konsumentów występuje do sądu w imieniu szczecińskich konsumentów, których odstąpienia od umowy złożone w ciągu 10 dni od zakupu zostały uznane za nieskuteczne.
Informujemy, iż cotygodniowy dyżur pracownika Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Filii UM nie odbędzie się w dniu 30.08.2019 r.