Europejska Grupa Finansowa Council

Przedsiębiorca – pośrednik finansowy działał na terenie Szczecina i okolic oferując konsumentom kredyty na warunkach, którym nie byli w stanie sprostać - ani nie odpowiadały ich potrzebom, ani możliwościom spłaty.

Wprowadzał przy tym w błąd zarówno konsumentów,  jak i banki udzielające im kredytów, mógł przy tym dopuszczać się m.in. fałszowania dokumentów. W rezultacie ok. 2000 osób z całej Polski zaciągnęło gigantyczne kredyty, których nie jest w stanie spłacać (łączna kwota to ok. 200 mln. zł). Prezes UOKiK stwierdził, że EDF Council naruszała zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na nią karę ponad 6,3 mln zł (toczy się postępowanie odwoławcze).

W tej sprawie śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu (sygn. RP I Ds.41.2016). Prokuratorzy zaapelowali do banków,  które udzielały kredytów za pośrednictwem ww. przedsiębiorcy i pozostałych podmiotów, by powstrzymały się z windykacją długów, które powstały w wyniku oszustwa. Jednak część długów została już wcześniej sprzedana firmom windykacyjnym, więc sprawy nadal się toczą w sądach i nadal zapadają wyroki wobec naciągniętych konsumentów, którzy nie zawsze są w stanie skutecznie bronić się przed powództwem. Tymczasem sądy mają możliwość zawieszenia postępowań do czasu rozstrzygnięcia sprawy karnej.

Poszkodowany konsument może:

  1. Jeśli sprawa jest na etapie sądowym, złożyć wniosek o zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy karnej.
  2. Zgłosić się do prokuratury prowadzącej postępowanie, by uzyskać status pokrzywdzonego. Można też składać wnioski o rozstrzygnięcie ich sprawy cywilnej w postępowaniu karnym.
  3. Wykorzystywać informację o postępowaniu, które prowadzi prokuratura, przy wnoszeniu sprzeciwu od nakazów zapłaty zasądzanych na wniosek banków lub firm windykacyjnych. Będzie to skuteczne zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy konsument ma status pokrzywdzonego w postępowaniu karnym.

06.03.2018