Czy mogę zwrócić towar zakupiony w sprzedaży stacjonarnej? To pytanie, które w naszej praktyce pada co najmniej raz dziennie. O możliwości zwrotu towaru pełnowartościowego (nowego, nieużywanego) do sklepu stacjonarnego pytają zarówno młodsi jak i starsi konsumenci. Niestety, od lat wśród kupujących funkcjonuje nieprawdziwa teza, że możemy zwracać wszystkie zakupione towary.
Zgodzić się z tą tezą można ale tylko w odniesieniu do towarów zakupionych przez Internet – na odległość, zaś w pozostałych przypadkach, kiedy zakupu dokonujemy stacjonarnie, prawo nie jest dla nas łaskawe.
Tym samym wyjaśniamy, iż polskie prawo nie przewiduje możliwości dokonywania zwrotów lub wymiany pełnowartościowego (nieużywanego) towaru zakupionego w sklepie tradycyjnym (stacjonarnym).
Przyjęcie zwrotu towaru może być wówczas tylko wyrazem dobrej woli danego sprzedawcy i stosowanej przez niego praktyki handlowej. W takim przypadku sprzedawca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zdecydował się na przyjęcie zwrotu towaru pełnowartościowego, może ustalać własne warunki przyjęcia zwrotu (np. w jakim terminie, w jakim stanie ma być towar, co w zamian czy zwrot ceny czy np. wymiana na inny towary czy wydanie bonu towarowego).
Wyjątek stanowi sytuacja, w której towar został kupiony poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu organizowanego w hotelu, restauracji czy klubie osiedlowym) lub na odległość (np. w sklepie internetowym). Konsument ma wtedy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni. Aby skorzystać z tego prawa w pierwszej kolejności Konsument powinien złożyć sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Można to zrobić za pośrednictwem korespondencji email lub listu poleconego, a także poprzez aplikację sprzedawcy.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta (Dz.U.2023.2759 t.j. z dnia 2023.12.22)
18.11.2024