Oszuści nie śpią. Bądź czujny. Nowy sposób wyłudzenia pieniędzy na portalach sprzedażowych i aukcyjnych.

Niniejszy wpis ma na celu przestrzec Państwa przed wątpliwymi transakcjami zawieranymi na różnych portalach sprzedażowych czy aukcyjnych a także wskazać drogi dochodzenia swoich roszczeń. Musimy być czujni, gdyż oszuści są ciągle o krok przed nami a ich kreatywność niestety nie maleje.

Ostatnio do naszego Biura zgłaszają się osoby poszkodowane przez oszustów podszywających się pod chętnych do zawarcia umowy kupna sprzedaży za pośrednictwem popularnych portali sprzedażowych. Poniżej jedna z historii.

„Wystawiłam na sprzedaż na OLX zdublowany prezent dla dziecka. Po zaledwie kilku minutach dostałam wiadomość na WhatsApp od osoby, która była zainteresowana zakupem. Sposób prowadzenia konwersacji nie budził moich wątpliwości. Pani pytała mnie o stan towaru i inne jego cechy. Wszystko wydawało się ok. Następnie przesłała mi potwierdzenie przelewu i link do potwierdzenia oraz podjęcia zapłaty („odbierz środki”). Ja miałam tylko podać numer karty i kod CVV. Nic mnie nie niepokoiło. Przesłany link posiadał logo portalu sprzedażowego i wszystko wydawało się bezpieczne. Kliknęłam w link automatycznie, tak jak robiłam to przy poprzednich transakcjach. Wieczorem zalogowałam się na swój rachunek bankowy i zaniemówiłam. Z konta zniknęły mi wszystkie pieniądze a po spodziewanym przelewie od miłej Pani ślad zaginął”.

Co zrobić w razie wykonania nieautoryzowanej transakcji z naszego konta?

  • Należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem za pośrednictwem oficjalnej infoliniii ją zgłosić lub udać się do najbliższej placówki,
  • należy zmienić dane do logowania do aplikacji bankowej i bankowości elektronicznej oraz zastrzec kartę,  
  • następnie należy zawiadomić policję.

Warto wiedzieć, że bank powinien w ciągu jednego dnia roboczego oddać Konsumentowi utracone w wyniku oszustwa środki, a następnie wyjaśnić kto odpowiada za zniknięcie środków z rachunku. Bank powinien też taki przypadek zgłosić organom ścigania.

Jeżeli Bank jednak odrzuci reklamację Konsument, może złożyć wniosek do Rzecznika Finansowego lub miejskiego/powiatowego rzecznika konsumentów według swojego miejsca zamieszkania.

Osoba zamieszkująca poza Szczecinem powinna skontaktować się z właściwym rzecznikiem konsumentów w swoim urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.

Adresy  rzeczników właściwych z uwagi na miejsce zamieszkania znajdziemy się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.uokik.gov.pl.

Wniosek o postępowanie interwencyjne do Rzecznika Finansowego można złożyć samodzielnie lub za naszym pośrednictwem (o ile Konsument mieszka w Szczecinie). 

https://rf.gov.pl/postepowania-interwencyjne/https://rf.gov.pl/postepowania-interwencyjne/

04.10.2021