Mała cena - duży problem

W ostatnim czasie odnotowujemy coraz więcej zgłoszeń dotyczących problemów z zakupami towarów z fikcyjnych sklepów internetowych, często reklamowanych i polecanych na popularnych portalach społecznościowych. Konsumenci skarżą się, że po zamówieniu otrzymują zupełnie inny towar, niezgodny z ofertą sklepu. Dotyczy to zarówno dostawy innego rozmiaru odzieży czy obuwia, gorszej jakości, towaru innej lub nieistniejącej marki, czy po prostu dostawy całkiem innego towaru niż ten, który był przedmiotem umowy stron.

Po analizie zgłaszanych spraw oraz regulaminów sprzedawcy dochodzimy do wniosku, że konsumenci często z własnej winy, padają ofiarami fałszywych sklepów lub pośredników sprzedaży, kiepskiej jakości towarów z Chin lub innych krajów azjatyckich. Dzieje się to z prostej przyczyny – jesteśmy bardzo ufni, nie sprawdzamy kontrahenta, nie czytamy regulaminów i dokonujemy płatności za towar z góry. 

Co należy zrobić aby uniknąć kłopotów i nie stracić pieniędzy:

  • Należy dokładnie zapoznać się z regulaminem sprzedawcy oraz informacjami na stronie głównej przed zawarciem umowy - dokonaniem zakupów,
  • Należy sprawdzić, czy sklep/ sprzedawca jest zarejestrowany w Polsce bo tylko w takich przypadkach rzecznik może udzielić pomocy prawnej,
  • Bezwzględnie przed zakupem należy zapoznać się z opiniami innych użytkowników o danym sklepie,
  • Należy sprawdzić, czy na stronie sklepu jest podany jest adres sprzedawcy a także numer telefon do kontaktu – jego brak powinien wzbudzić nasze wątpliwości;
  • Należy sprawdzić, czy dany sprzedawca dopuszcza wszystkie popularne metody płatności: blik, przelew bankowy, czy płatność za pobraniem, której najczęściej nie ma w ofercie fałszywego sprzedawcy.

Pragniemy wyraźnie wskazać, iż działania rzecznika konsumentów i jego pomoc prawna podejmowane są wyłącznie w odniesieniu do podmiotów zarejestrowanych w Polsce. 

W sytuacji zawarcia umowy z fikcyjnym sklepem, nie ma wielu możliwości skutecznego działania a jedyna jaka może odnieść skutek w razie nieotrzymania zamówienia, to zawiadomienie organów ścigania - Policji. Może się bowiem okazać, iż Policja, czy Prokuratura  prowadzi już postępowanie dotyczące nierzetelnego przedsiębiorcy  i nasze zgłoszenie dołączy do tej sprawy. 

Co więcej należy wyraźnie wskazać, iż rzecznik nie posiada narzędzi, aby ustalić dane przedsiębiorcy, być może tu też pomocna okaże się właśnie Policja. Rzecznik niestety często wyłącznie na podstawie wycinku podanych informacji nie jest w stanie określić, kto jest sprzedawcą - nazwa, danych podmiotu, adresu zarejestrowanej działalności gospodarczej i tym samym podjąć jakąkolwiek interwencję.

Podsumowując, aby nie naciąć się na nieuczciwą sprzedaż i zakupy droższe od spodziewanych, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem sprzedaży w tym odnaleźć wszystkie informacje identyfikujące sprzedawcę, przede wszystkim sprawdzić, gdzie jest on zarejestrowany oraz skąd będzie wysyłana przesyłka, warto także poczytać opinie innych kupujących o danym sklepie, oczywiście należy zrobić to przed dokonaniem zakupu.  

 

WAŻNE! – Reaguj

Podejrzane strony, SMS-y lub wiadomości e-mail zgłoś:

Źródło: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/uwaga-csirt-nask-ostrzega-przed-falszywymi-sklepami-internetowymi

25.06.2025