DZIŚ OSTRZEGAMY PAŃSTWA PRZED ZDALNYM PODSZYWANIEM SIĘ OSZUSTÓW POD DOWOLNY NUMER TELEFONU NP. INFOLINIĘ BANKU, ZUS, NFZ, CZY INNY KONTAKT Z NASZEJ LISTY TELEFONICZNEJ
Niestety cyberprzestępcy są stale krok przed nami i tym razem znaleźli kolejny wymyślny sposób wyłudzania pieniędzy. Tym razem cyberoszuści wykorzystują możliwość podszycia się pod telefoniczny numer banku, by podstępnie wyłudzać dane do konta ofiary. Ich ofiarą padło kilku mieszkańców Szczecina, którzy na prośbę fałszywych pracowników banku dokonali przelewu na pusty Blik lub zainstalowali w swoich komórkach aplikację umożliwiającą zdalny dostęp do telefonu. Ta fatalna w skutkach decyzja kosztowała ich łącznie ponad kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W ostatnim czasie do naszego Biura zgłosiło się klika osób, które zostały oszukane w bardzo podobny sposób. Cyberoszuści wykorzystując tzw. spoofing telefoniczny wykonywali połączenie, które identyfikowało się w telefonach pokrzywdzonych jako infolinia banku.
Spoofing telefonicznyto podszywanie się pod dowolny numer (lub nazwę) oznacza, że mimo wyświetlanej w telefonie nazwy (np. mama, wuj itp.) czy numeru telefonu (np. numeru infolinii banku czy innej instytucji), tak naprawdę dzwoni lub pisze wiadomości zupełnie inna osoba.
Później fałszywi konsultanci, informowali o nieprawidłowościach na rachunku np. nieuprawnionym przelewie, czy próbie wyłudzenia pożyczki. Osoby podające się za pracowników banku prosiły o wykonanie kilku prostych czynności, które rzekomo miały na celu przeciwdziałanie niebezpieczeństwu utraty oszczędności. Dzwoniący polecali, aby na telefonie komórkowym zainstalować aplikację umożliwiającą zdalny dostęp do telefonu – dzięki temu w łatwy i szybki sposób, bez konieczności przychodzenia do placówki bankowej, problem miał zostać rozwiązany. W dalszej kolejności fałszywi konsultanci prosili o zmianę hasła do bankowości mobilnej, uzyskując tym samym pełny dostęp do rachunków swoich ofiar. Informowali przy tym, że będą przychodziły kody autoryzacyjne, które trzeba im przekazywać. Pokrzywdzeni postępowali zgodnie z otrzymywanymi instrukcjami, a dzięki temu cyberoszuści przy pomocy kodów BLIK i otrzymanych od ofiar kodów autoryzacyjnych, przelewali środki z kont poszkodowanych na inne konta, zaciągali kredyty lub wypłacali pieniądze z bankomatu. W efekcie konsumenci ponieśli bardzo dotkliwe straty finansowe.
W takiej sytuacji wraz z Policją ostrzegamy i prosimy Państwa o rozwagę:
09.05.2023