UOKIK edukuje- Młodzież z prawem na cz@sie

Jesteś nauczycielem w szkole ponadpodstawowej? UOKiK przygotował coś specjalnie dla Ciebie – weź udział w projekcie „Młodzież z prawem na cz@sie” i we współpracy z ekspertami edukuj swoich uczniów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca nauczycieli szkół ponadpodstawowych do udziału w projekcie realizowanym przez UOKiK i Fundację LexCultura „Młodzież z prawem na cz@sie”. Dla pedagogów przygotowano dedykowane warsztaty wprowadzające w tematykę konsumencką oraz prezentujące treść i przebieg zajęć z uczniami. Spotkania będą miały na celu również zapoznanie z portalem konsument.edu.pl, na podstawie którego powstały scenariusze lekcji.

Projekt „Młodzież z prawem na cz@sie”, finansowany ze środków własnych UOKiK, zakłada przeprowadzenie około 1000 lekcji edukacyjnych dla ponad 21 tysięcy uczniów do końca 2023 roku. Przewidziany jest udział ponad 120 publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Rekrutacja placówek do projektu trwa, formularz zapisu dostępny jest na stronie fundacji LexCultura.Przeszkoleni nauczyciele wraz z ekspertami ds. konsumenckich – doświadczonymi prawnikami i rzecznikami konsumentów – przybliżą swoim uczniom wyzwania i zagrożenia, z jakimi mogą mierzyć się we współczesnym cyfrowym świecie. Pedagodzy otrzymają merytoryczne wsparcie na każdym etapie projektu – od zapewnienia bezpłatnych materiałów, szkolenia, po pomoc w przeprowadzeniu lekcji z uczniami.

Zajęcia dydaktyczne są skierowane do dwóch grup wiekowych. Uczniowie klas 1 i 2 szkół ponadpodstawowych zapoznają się z tematyką bezpiecznych zakupów w Internecie, a starsze klasy - bezpiecznych finansów w sieci. Prowadzący edukować będą młodzież również w zakresie najważniejszych pojęć konsumenckich i podstawowych praw przysługujących konsumentom. Scenariusze zajęć, przygotowane w ramach projektu, inspirowane są materiałami dostępnymi na platformie konsument.edu.pl. Znajdziemy tam symulator portalu społecznościowego, w którym inicjowanych jest 10 zdarzeń-pułapek realnie spotykanych w sieci, m.in. oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK, pułapka na subskrybenta, inwestycje alternatywne, piramida finansowa, fałszywa zbiórka charytatywna. Strona jest angażującym narzędziem edukacyjnym dla nauczycieli i starszych uczniów, promującym prawa konsumenta w Internecie.

To już kolejne działania edukacyjne, jakie UOKiK przygotował z myślą o młodych konsumentach. Nadal trwa rekrutacja przedszkoli do projektu ABC Małego Konsumenta, a rodzice i opiekunowie dzieci w wieku lat 4-5 oraz ich nauczyciele mogą skorzystać bezpłatnie z materiałów i narzędzi na stronie malykonsument.uokik.gov.pl.

Źródło: komunikat prasowy UOKiK z  14.10.2022r.

26.10.2022