Poznaj swoje prawa- promocje i wyprzedaże

Ruszył sezon wyprzedaży. Klienci poszukują okazji do zrobienia atrakcyjnych zakupów. Okazuje się, że sprzedawcy nie zawsze rzetelnie informują o cenach oraz o warunkach promocji i obniżek a także prawie do ewentualnej reklamacji.

Umieszczone hasła takie jak: wyprzedaż, promocja, obniżka, wszystko za 50 % ceny przyciągają, ale często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a za towar rzekomo promocyjny musimy zapłacić normalną cenę. Zdarza się również praktyka oferowania sprzedaży kilku towarów, z których jeden ma być gratisowy. Po przeliczeniu wartości okazuje się jednak, że płacimy za niego normalną cenę.

Pamiętajmy o tym, iż każdy konsument, który kupując towar na wyprzedaży lub po znacznie obniżonej cenie ma prawo, po stwierdzeniu jego wadliwości (niezgodności towaru z umową) do jego reklamacji.  Prawo takie daje konsumentowi możliwość złożenia reklamacji w ciągu 2 lat od dnia wydania towaru. Warunkiem jest sporządzenie reklamacji na piśmie.

 Sprzedawcy nie mogą też umieszczać w sklepie informacji, że towary przecenione nie podlegają reklamacji.

 

WAŻNE

Podkreślenia wymaga fakt, iż zakupionych towarów (nie tylko na promocji, wyprzedaży)  nie można bez zgody sprzedawcy zwrócić lub wymienić na inny. Przepis umożliwiający zwrot lub wymianę funkcjonował do 1995r.

Jeżeli konsument dokonał zakupu w stacjonarnym sklepie, to zgodnie z polskim prawem sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu niewadliwego towaru tylko dlatego, że klient się rozmyślił albo rzecz przestała mu się podobać.

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli towar ma wadę – wtedy zwrot towaru może być dokonany pod pewnymi warunkami w ramach reklamacji złożonej na zasadach rękojmi.

Prawo do zwrotu towaru w terminie 14 dni dotyczy tylko i wyłącznie towarów zakupionych w Internecie i to od przedsiębiorcy a nie od osoby fizycznej.

Ponadto sprzedawca może (ale nie musi) przewidzieć w regulaminie sklepu stacjonarnego ewentualność zwrotu towaru przez kupującego w określonym terminie (np. 5,7 czy też 30 dni) i pod określonymi warunkami (np. tylko z paragonem zakupu i oryginalnymi metkami, w stanie nienaruszonym). Taka praktyka wynika najczęściej z polityki konkretnego przedsiębiorcy, a nie z przepisów prawa.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której towar został kupiony poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu organizowanego w hotelu)lub na odległość (np. w sklepie internetowym). Konsument ma wtedy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni.

 Takie same regulacje prawne jak w Polsce obowiązują w całej Unii Europejskiej, gdzie sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru przez dwa lata od daty zakupu ( wydania towaru) a zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym, nie jest prawem ale może być tylko dobrą praktyką danego sprzedawcy. Dotyczy to również  wszystkich towarów, jak również towarów zakupionych w promocji, na wyprzedaży, itd.

 

Podstawa prawna:

 Ustawa z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta (Dz.U.2020.287 t.j.z dnia 2020.02.21).

28.01.2022