W tym szczególnym dniu, rzecznik wraz z pracownikami biura składa Państwu życzenia udanych i bezproblemowych transakcji a także przyjaznych oraz uczciwych przedsiębiorców. Życzymy abyście Państwo mogli w pełni i bezpiecznie korzystać oraz czerpać radość z nabytych towarów oraz świadczonych usług. W codziennym pośpiechu, ze szczególną troską oraz uwagą podchodźcie Państwo do składanych oświadczeń woli i szanujcie, drodzy Konsumenci, swój podpis, rozważnie zawierając umowy.
Szczecin, 14 marca 2025r.
OBCHODY
ŚWIATOWEGO DNIA KONSUMENTA 2025
Konferencja Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie
Longiny Kaczmarek
Światowy Dzień Konsumenta obchodzimy w dniu 15 marca każdego roku. To właśnie 15 marca 1962 r. prezydent USA John F. Kennedy w czasie przemówienia w Kongresie ogłosił 4 podstawowe prawa konsumenckie do: informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji.
Dzień Konsumenta obchodzony był od 1983 r. kiedy to międzynarodowa organizacja związków konsumenckich - Consumers International, ogłosiła dzień 15 marca Światowym Dniem Praw Konsumenta. W Polsce idea tego święta pojawiła się oficjalnie w 2000 roku.
Światowy Dzień Konsumenta to okazja by przypomnieć, że wszyscy jesteśmy konsumentami! Każdego dnia kupujemy produkty, zawieramy umowy, korzystamy z usług telekomunikacyjnych, finansowych, transportowych, turystycznych i wielu innych. Ważne jest aby wiedzieć, że są instytucje które mogą nas edukować, wspierać i pomagać.
Jedną z instytucji, która wspiera konsumentów w sporach z przedsiębiorcami jest właśnie rzecznik konsumentów. Rzecznicy funkcjonują w każdym powiecie i udzielają pomocy prawnej konsumentom zamieszkujących dany powiat.
Rzecznik reprezentuje naruszony interes konsumenta i w jego imieniu kieruje wystąpienia do przedsiębiorców. Celem tych wystąpień jest wskazanie przedsiębiorcy uchybień przepisów prawa i doprowadzenie do polubownego zakończenia sporu. Rzecznik wspiera poszkodowanych konsumentów w różnych formach. Przygotowuje konsumentom projekty pozwów, wstępuje do postępowania po stronie konsumenta, może też wytoczyć na jego rzecz powództwo, składa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
W 2024r. przygotowano 668 wystąpień do przedsiębiorców w indywidualnych sprawach konsumenckich a także 661 informacji pisemnych dla konsumentów (w tym odpowiedzi na e-maile, odstąpienia od umowy, wypowiedzenia umów, pisemne reklamacje, wnioski, skargi, zapytania, wzory innych pism).
Liczba sporządzonych wystąpień podobnie jak do lat ubiegłych obejmuje sumarycznie tylko jedno wystąpienie, choć w każdej indywidualnej sprawie tych interwencji rzecznika mogło być kilka. Często pomoc Rzecznika dotyczyła sporządzenia w imieniu lub za konsumenta, wielu kolejnych pism interwencyjnych bądź sporządzania pism do innych instytucji kompetentnych do dalszego załatwienia sprawy (Sanepid, Inspekcja Handlowa, UKE, URE, Sąd Powszechny, Rzecznik Finansowy, Prokuratura itd.)
O pomoc do Rzecznika Konsumentów można się zgłaszać w formie osobistej, telefonicznej, korespondencyjnej, elektronicznej. Rzecznik udziela pomocy występując do przedsiębiorców pisemnie, telefonicznie, emaliowo, a także organizując mediacje, kierując sprawy do sądu polubownego i powszechnego.
Rzecznik Konsumentóww 2024r. udzielił pomocy prawnej prawie 14 tys. osobom (13843) w postaci porad ustnych (telefonicznych i osobistych) oraz porad pisemnych 661 (poczta tradycyjna, korespondencja email, sporządzenie pisma reklamacyjnego, odwołania od decyzji itd).
Podstawowym zadaniem Rzecznika Konsumentów jest udzielanie bezpłatnych porad i informacji prawnych.
W 2024 r. w kategorii świadczonych usług najwięcej porad udzielono w następujących kategoriach:
W zakresie umów sprzedaży, najwięcej porad było w takich kategoriach jak:
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - Pokazy Elite Care sp. z o.o. Skórzewo:
W lutym 2025r. Rzecznik złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwaprzez przedsiębiorcę Elite Care Sp. z o. o z siedzibą w Skórzewie (ul. Poznańska 82/31, 60-185 Skórzewo, NIP 7773424415, KRS 0001098902), polegającego na doprowadzeniu znacznej ilości osób (mieszkańców Szczecina) niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej tj. o czyn art. 286 kk. Zawiadomienie zostało złożone do Prokuratury Rejonowej Szczecin. Spółka oferowała sprzedaż wyrobów pseudo rehabilitacyjnych w tym maty rehabilitacyjnej, pasa barkowego, robota kuchennego czy oczyszczacza- ozonatora za łączną cenę 15 900,00 zł. Spółka odmawiała uznania skuteczności składanych oświadczeń o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w terminie 14 dni kalendarzowych i nie chciała rozliczać się finansowo z konsumentami (zwrot zaliczek, przyjecie towaru, zamknięcie umowy kredytowej).
Korzystając z okazji rzecznik chciałby zwrócić Państwa uwagę na zakupy na portalach sprzedażowych, które cieszą się cały czas niesłabnącą popularnością. Tu niestety dominują oferty sprzedaży towarów oferowanych przez pośredników. Mimo rosnącej świadomości konsumentów w zakresie zakupów przez internet, wielu nadal łapie się na oferty przedmiotów sprzedawanych po cenie niższej od rynkowej i tym samym, chcąc nie chcąc, wspiera nieuczciwych pośredników.
Na portalach sprzedażowych głównie facebook czy instagram dominują oferty sprzedaży promocyjnych towarów oferowanych przez często podejrzane podmioty. Co istotne pośrednicy ci nie informują o tym, że tylko zamawiają towar w imieniu klienta i nie wskazują prawdziwych danych sprzedawcy. W istocie konsument zawiera dwie umowy jedną z pośrednikiem w sprzedaży zarejestrowanym w Polsce, drugą z właściwym sprzedawcą zarejestrowanym często poza Unią Europejską m.in. w Hong Kongu, Nowej Zelandii czy Bahrajnie. Efektem takich zakupów może być zarówno bardzo długie oczekiwanie na przesyłkę, brak możliwości odstąpienia od umowy jak i brak możliwości reklamacji, czy zakup towaru o bardzo niskiej bądź wątpliwej jakości.
Różnorodność problemów zgłaszanych przez szczecińskich konsumentów w 2024r. była nieograniczona. Przeważały spory powstałe w związku z reklamowaniem wad wszelkich towarów - zarówno tych drobnych, jak odzieży, obuwia, czy też urządzeń elektronicznych, smartfonów, sprzętów RTV- agd, mebli czy samochodów. Ponadto konsumenci wskazywali na szereg nieprawidłowości w świadczeniu praktycznie każdego rodzaju usług. Dominowały jednak problemy z zakupami dokonywanymi na odległość w tym za pośrednictwem portali sprzedażowych, sklepów internetowych, portali społecznościowych.
Umowa finansowa zawarta na odległość - zakup sztabki platyny – towaru którego cena zależy od wahań na rynku finansowym
Konsument na 50 rocznicę ślubu, w prezencie dla żony, zamówił przez telefon 100 g sztabkę platyny w cenie 18 000,00 złotych (osiemnaście tysięcy złotych). Było to wynikiem oferty marketingowej, jaką złożył konsumentowi oficjalnie działający sklep internetowy. Na zakup tego kruszcu konsument zaciągnął umowę pożyczki w swoim Banku. Przy rencie inwalidzkiej w wysokości ok. 3 500,00 złotych, rata do spłaty była dość wysoka.
Kiedy o powyższym fakcie dowiedziała się żona, zrobiła mężowi awanturę, okazując swoją dezaprobatę dla podjętej pochopnie decyzji.
Tym samym konsument udał się do rzecznika z prośbą o pomoc w dokonaniu zwrotu towaru. Rzecznik oceniając wstępnie sprawę wskazała, iż zakup tego typu grupy towarów jest wyłączony z możliwości odstąpienia od umowy zwartej na odległość a o takiej umowie mówimy. Zgodnie z art. 38. Ustawy z dnia 30 maja 20214r. o prawach konsumenta, prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów, w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy.
Biorąc jednak po rozwagę trudną sytuację finansową rodziny, rzecznik skontaktowała się telefonicznie z właścicielem sklepu internetowego i podjęła próbę wyjścia z tej niekomfortowej sytuacji. Początkowo właściciel nie zgadzał się z uznaniem odstąpienia od umowy za skuteczne, gdyż kierując się zapisami cytowanej wyżej ustawy wskazywał, iż cena platyny jest uzależniona od kursu walut. Jednakże w toku dość długiego przekonywania rzecznika, właściciel zmienił zdanie.
Sklep internetowy zamówił kuriera a rzecznik zobowiązała się do odpowiedniego zapakowania sztabki. Nagrano filmik z pakowania platyny. Po kilku dniach, konsument otrzymał zwrot pełnej wpłaconej kwoty.
Ten nieszczęśliwy zakup zamiast dawać radość, okazał się „kością niezgody” dla małżonków mających świętować 50 rocznicę swojego ślubu. Całe jednak szczęście, że w obliczu tego kryzysu, konsument swoje kroki skierował właśnie do naszego Biura.
Strona internetowa www.konsument.um.szczecin.pl
Rzecznik przypomina i zachęca do korzystania ze strony internetowej Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie. Poza aktualnościami dotyczącymi pracy Rzecznika, zawiera ona również wskazówki dotyczące najczęściej pojawiających się problemów konsumenckich. Od czasu powstania, strona jest przez nas cały czas aktualizowana i rozbudowywana. Zwłaszcza w ostatnich latach zauważamy spore zapotrzebowanie na porady konsumenckie w Internecie, pochodzące z wiarygodnego źródła.
Na rynku systematycznie pojawiają się nowe formy sprzedaży, nowe rodzaje usług, coraz bardziej wyrachowani sprzedawcy. Zdarzają się przedsiębiorcy, którzy dla szybkiego zysku wykorzystują niewiedzę konsumentów odnośnie swoich praw i nakłaniają do zawierania niekorzystnych transakcji.
Nowe zagrożenia dla konsumentów:
Jak się chronić:
W Polsce, funkcjonuje wiele instytucji, których zadaniem jest wspieranie konsumentów w problemach z przedsiębiorcami. Konsument, którego prawa zostały naruszone lub taki, który chce poszerzyć swoją wiedzę, może się zgłosić do następujących jednostek:
Urząd Komunikacji Elektronicznej- spory z operatorami komunikacyjnymi,
Urząd Regulacji Energetyki- regulator sektora energetycznego – gaz, prąd, ciepło, zatwierdzanie taryf dla paliwa gazowego i energii,
Federacja Konsumentów– prawo konsumenckie, nie ma znaczenia miejsce zamieszkania konsumenta,
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej- kontrola jakości, uwidaczniane cen, mediacje, Sąd Polubowny,
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów– naruszenie zbiorowych interesów konsumentów,
Urząd Ochrony Danych Osobowych– naruszenie RODO,
Rzecznik Finansowy- spory z instytucjami finansowymi i ubezpieczeniowymi,
Europejskie Centrum Konsumenckie-spory transgraniczne z przedsiębiorcami z krajów Unii Europejskiej,
Urząd Transportu Kolejowego- spory z przewoźnikiem PKP,
Rzecznik Praw Pasażera, Rzecznik Praw Pacjenta, Inspekcja Pracy.
Pamiętaj w każdej sytuacji kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa skontaktuj się z Policją lub Prokuraturą.
Kolejny rok działalności Rzecznika uświadamia, że działania podejmowane przez niego są bardzo istotne w życiu mieszkańców Szczecina. Dlatego Rzecznik jako instytucja stojącą na straży ochrony praw konsumentów, w szeregu z innymi instytucjami wspierającymi konsumentów, może stać się bronią w walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami i ich praktykami handlowymi.
W tym szczególnym dniu, rzecznik wraz z pracownikami biura składa Państwu życzenia udanych i bezproblemowych transakcji a także przyjaznych oraz uczciwych przedsiębiorców. Życzymy abyście Państwo mogli w pełni i bezpiecznie korzystać oraz czerpać radość z nabytych towarów oraz świadczonych usług.W codziennym pośpiechu, ze szczególną troską oraz uwagąpodchodźcie Państwo do składanych oświadczeń woli i szanujcie, drodzy Konsumenci, swój podpis, rozważnie zawierając umowy.
Miejski Rzecznik Konsumentów
Longina Kaczmarek
14.03.2025