Dodatkowa umowa ubezpieczenia sprzętu – czy jest nam potrzebna i czy możemy z niej zrezygnować ?

Kiedy kupujemy nowy sprzęt RTV czy AGD sprzedawca najczęściej oferuje rozszerzoną gwarancję. Nie jest to nic innego jak ubezpieczenie – czyli dodatkowa umowa zawierana z towarzystwem ubezpieczeniowym. Umowa ma chronić nasz nowy sprzęt przed przypadkowym uszkodzeniem, kradzieżą czy awarią. Każde ubezpieczenie jest inne, warto zatem wiedzieć wcześniej, jakie zawiera warunki, w których ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za konkretne zdarzenie.

Każdy, kto kupował coś w sklepie z elektroniką, spotkał się zapewne z ofertą dodatkowej ochrony nabytego sprzętu. Ubezpieczenia są oferowane zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jaki i internetowej.

Ochrona zakupionego sprzętu może przybierać różną formę i dobrze jest wiedzieć, za co płacimy. Całkiem sporo konsumentów myśli, że decyduje się na odpłatne przedłużenie gwarancji, a tak naprawdę zawiera umowę ubezpieczenia lub jakiś rodzaj umowy serwisowej. A to nie jest to samo i takie osoby mogą się potem zdziwić, gdy zepsuje im się sprzęt.

Umowy ubezpieczeniowe i Ogólne Warunki Umowy często są sporządzane na kilku stronach, małym drukiem a do tego skomplikowanym prawniczym językiem.

Wybierając ubezpieczenie powinniśmy porównywać nie tylko ceny, ale – przede wszystkim – jego zakres, ponieważ w każdej umowie ubezpieczenia są jakieś wyłączenia.

Konsument, który po analizie swojej sytuacji życiowej oraz potrzeb uznana, że ubezpieczenie nie jest mu potrzebne a jego zakres nie jest wystarczający i nie obejmuje wszystkich zdarzeń, o jakich zapewniał sprzedawca, może od umowy ubezpieczenia odstąpić. Musi zrobić to w formie pisemnej – list polecony na adres ubezpieczyciela.

W razie zawarcia umowy ubezpieczenia w sklepie zastosowanie znajdzie tutaj treść art. 812 KC, w brzmieniu:

§  4.  Jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą – w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy. Jeżeli najpóźniej w chwili zawarcia umowy ubezpieczyciel nie poinformował ubezpieczającego będącego konsumentem o prawie odstąpienia od umowy, termin 30 dni biegnie od dnia, w którym ubezpieczający będący konsumentem dowiedział się o tym prawie. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwalnia ubezpieczającego z obowiązku zapłacenia składki za okres, w jakim ubezpieczyciel udzielał ochrony ubezpieczeniowej.

§  5.  Jeżeli umowa zawarta jest na czas określony, ubezpieczyciel może ją wypowiedzieć jedynie w przypadkach wskazanych w ustawie, a także z ważnych powodów określonych w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia.

W przypadku zawarcia umowy na odległość zgodnie z art. 40 ustawy z  dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta ( t.j Dz. U. z 2020 r. poz. 287, z 2021 r. poz. 2105) możemy od takiej umowy ubezpieczenia odstąpić w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Musimy takie odstąpienie wysłać listem poleconym na adres ubezpieczyciela.


Art.  40.  [Odstąpienie od umowy o usługę finansową zawartej na odległość]

1. Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając oświadczenie na piśmie, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, o którym mowa w art. 39 ust. 3, jeżeli jest to termin późniejszy. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie zostało wysłane. Konsument nie ponosi kosztów związanych z odstąpieniem, z wyjątkiem kosztów, o których mowa w ust. 4.

2. W przypadku umów ubezpieczenia termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, o którym mowa w art. 39 ust. 3, jeżeli jest to termin późniejszy. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie zostało wysłane.

3. W przypadku odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu, w terminie 30 dni:

1) od odstąpienia od umowy - w przypadku świadczeń konsumenta albo

2) od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy - w przypadku świadczeń  przedsiębiorcy.

W sporach z ubezpieczycielem pomocą służy nam Rzecznik Finansowy. Wniosek można złożyć po wyczerpaniu drogi reklamacyjnej. Wniosek o postępowanie interwencyjne do Rzecznika Finansowego można złożyć samodzielnie lub za naszym pośrednictwem.  Wymagany jest wówczas wniosek do rzecznika BMRK-1 oraz pełnomocnictwo do wystąpienia dla rzecznika konsumentów do rzecznika finansowego - podpisane w oryginale i dostarczone do biura. Poniżej link do strony RF. 

https://rf.gov.pl/postepowania-interwencyjne/

Podstawa prawna:

  1. ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j Dz. U. z 2020 r. poz. 287, z 2021 r. poz. 2105).

15.02.2024