Nie daj się oszukać w Internecie

Rzecznik radzi na co zwracać uwagę, żeby nie wpaść w sidła oszustów, przy zakupach przez Internet.

Zanim kupisz sprawdź z kim masz do czynienia. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawach konsumenta, przedsiębiorca przed zawarciem umowy, ma obowiązek poinformować konsumenta o swoich danych identyfikacyjnych. Warto z tego korzystać i zwracać uwagę kto ma być naszym kontrahentem. W przypadku oszustów, najczęściej na stronie internetowej nie ma podanych takich danych.

Częstym problemem jest też zawarcie umowy z przedsiębiorcą spoza Polski albo Unii Europejskiej, w takim przypadku problematyczne może okazać się dochodzenie roszczeń od sprzedawcy, np. w przypadku wadliwości towaru, albo jego niedostarczeniu.

Jeśli oferta jest zbyt atrakcyjna, żeby była prawdziwa, to pewnie nie jest prawdziwa. Oszuści często żerują na osobach szukających atrakcyjnych ofert. Z tego powodu jeśli widzimy wyjątkowo tani telefon komórkowy, albo inną ofertę odbiegającą znacząco od pozostałych dostępnych w innych sklepach, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ może być to próba oszustwa.

Oceń stronę na której się znajdujesz. Wielu oszustów masowo tworzy strony internetowe, przy pomocy których stara się oszukać konsumentów. Strony te często są niedopracowane, posiadają słabej jakości fotografie, opisy z literówkami, bądź niedziałające odnośniki. Jeśli trafimy na taką stronę i dodatkowo oferta będzie bardzo atrakcyjna, możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z oszustami.

Przed zakupem skontaktuj się ze sprzedawcą. Oszuści rzadko kiedy odpisują na kierowane do nich pytania o produkt, czy prośby o dodatkowe zdjęcia, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni czy mamy do czynienia z oszustem czy nie, warto spróbować podjąć z nim korespondencję.

Sprawdź opinie. Warto sprawdzić opinie o danym sprzedawcy w niezależnych portalach, zweryfikować ile ich jest i od jak dawna są wstawiane. Jak wyjaśniono już wyżej, oszuści często zakładają wiele stron, na których starają się oszukać konsumentów, często je też szybko kasują, więc jeśli o danym sprzedawcy nie ma opinii, albo jest ich bardzo mało, powinniśmy uważać.

Wybierz dostawę z opcją sprawdzenia towaru. Część przedsiębiorców przewozowych oferuje możliwość sprawdzenia przesyłki przed odbiorem, w połączeniu z płatnością za pobraniem, może to uchronić nas przed przykrą niespodzianką przy otwarciu paczki.

Oczywiście nawet pełne stosowanie się do wszystkich zawartych powyżej rad może nie wystarczyć w przypadku odpowiednio sprytnych i zdeterminowanych oszustów, natomiast na pewno znacząco zmniejszy szansę, że padniemy ich ofiarą. W przypadku zawierania jakichkolwiek umów, zwłaszcza na większe kwoty, ważne jest unikanie pośpiechu i kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

26.10.2022