PRAWO KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ – duże zmiany w relacjach konsumentów z firmami telekomunikacyjnymi
W dniu 10 listopada 2024 r. wejdzie w życie ustawa 24 lipca 2024 r. Prawo telekomunikacji elektronicznej (dalej „PKE”), która zastąpi ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (niektóre nowe przepisy zaczną obowiązywać w późniejszych datach). Nowa ustawa implementuje do polskiego prawa dyrektywę unijną zwaną skrótowo Europejskim kodeksem łączności elektronicznej.
PKE jest znacznie obszerniejsza od swojej dwudziestoletniej poprzedniczki, kompleksowo reguluje usługi łączności elektronicznej,
a także wprowadza szereg uprawnień, udogodnień i zabezpieczeń dla konsumentów:
-
Przejrzystość ofert dostawców usług komunikacji elektronicznej; muszą być one sformułowane w jasny i zrozumiały dla konsumenta sposób tak, aby ułatwić mu porównanie i świadomy wybór spośród nich najlepszej dla siebie oferty.
-
Obowiązek przekazania konsumentowi, jeszcze przed zawarciem umowy, jasnych i zrozumiałych informacji przedumownych na papierze lub innym trwałym nośniku, określających główne cechy oraz ceny usług świadczonych na podstawie proponowanej umowy, a także okres jej obowiązywania. Nadto konsument powinien otrzymać zwięzłe podsumowanie głównych elementów informacji przedumownych. Zarówno zaakceptowane przez konsumenta informacje przedumowne jak i ich zwięzłe podsumowanie stanowią integralną częścią umowy i co do zasady nie podlegają już zmianie (chyba, że strony wyraźnie postanowią inaczej).
-
Możliwości porównania ofert w zakresie cen i jakości usług za pomocą bezpłatnego narzędzia porównawczego.
Okres umowy zawieranej z konsumentem nie może być dłuższy niż 24 miesiące, a odszkodowanie w przypadku wcześniejszego wypowiedzenia przez abonenta lub przez dostawcę usług z winy abonenta umowy okresowej nie może przekroczyć sumy części opłaty abonamentowej, którą abonent uiściłby do zakończenia obowiązywania umowy; ukróci to przypadki, kiedy opłata za przedterminowe rozwiązanie umowy przewyższa sumę abonamentów pozostałych do zapłaty do końca okresu promocyjnego umowy.
-
Zwrot środków prepaid: Konsumenci będą mogli odzyskać pozostałe na koncie środki z doładowań, gdy przestaną już korzystać z usług przedpłaconych (prepaid); na zgłoszenie żądania zwrotu tych środków konsumenci mają 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia ważności konta lub przeniesienia numeru do innego operatora.
-
Eliminacja wątpliwych opłat za usługi z dodatkowym świadczeniem (tzw. usługi premium); między innymi będą mogły być świadczone tylko te usługi dodatkowe, które zostaną wpisane do specjalnego rejestru prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na dostawcach usług z dodatkowym świadczeniem spoczywać będzie szereg obowiązków informacyjnych dotyczących cen takich usług i zasad ich świadczenia - pod rygorem utraty przez dostawcę żądania za nie zapłaty.
Szczegółowej regulacji podlegać będą również tzw. usługi fakultatywnego obciążania rachunku – polegające na pośredniczeniu przez dostawcę usług komunikacji elektronicznej w sprzedaży towarów lub świadczeniu usług, lub pośredniczeniu w płatności za te towary
i usługi; chodzi tu o transakcje dokonywane w sieci, a rozliczane w rachunkach wystawianych przez naszego dostawcę usługi komunikacji elektronicznej.
-
Ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami: zakazane będzie zawieranie umów o świadczenie usług komunikacji elektronicznej z dostawcą usług podczas nieumówionej wizyty w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta. Taka umowa będzie uważana za nieważną.
-
mniej elektroodpadów – wspólne ładowarki do urządzeń mobilnych: muszą one być konstruowane w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą sprzedawane z ładowarką lub bez niej, o czym informować będą piktogramy umieszczone na urządzeniach. Specjalne etykiety poinformują też o sposobie ich poprawnego ładowania.
-
Advanced Mobile Location (AML), czyli precyzyjne lokalizowanie osób dzwoniących na numery alarmowe 112 oraz inne trzycyfrowe numery alarmowe. Dzięki temu możliwe będzie szybsze i bardziej efektywne udzielanie pomocy w sytuacjach awaryjnych.
Ustawa PKE wprowadza też nowe regulacje dotyczące nowych numerów infolinii dla obywateli w sytuacjach kryzysowych. Ustawa określa, że numer 116111 będzie stanowił numer telefonu zaufania dla dzieci. Natomiast numer 116123 to numer telefonu wsparcia emocjonalnego.
Nowe przepisy premiują operatorów, którzy będą zastępować miedzianą infrastrukturę sieciami światłowodowymi i zapewniają skuteczny i niedyskryminujący dostęp telekomunikacyjny do takich sieci na warunkach konkurencyjnych.
02.10.2024