Bezpłatne porady konsumenckie w okresie świątecznym

Grudzień to miesiąc intensywnych zakupów związanych ze zbliżającymi się świętami. Bardzo łatwo o nietrafiony prezent czy decyzję pod wpływem kuszących „promocji”. Z pomocą mogą przyjść organizacje konsumenckie, które będą udzielać bezpłatnych porad w okresie świątecznym.

Wzorem ubiegłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił projekt świątecznego poradnictwa dla konsumentów. Dzięki finansowaniu UOKiK pięć organizacji konsumenckich realizuje zadania polegające na udzielaniu bezpłatnej pomocy prawnej w formie porad bezpośrednich lub on-line.

 

Organizacja i projekt

Adres www ze szczegółami projektu

Federacja Konsumentów – poradnictwo bezpośrednie w supermarketach i on-line na profilu na Facebooku

http://www.federacja-konsumentow.org.pl/176,swiateczne-zakupy.html

https://www.facebook.com/dlakonsumentow/

Fundacja Konsumentów – poradnictwo za pomocą formularza on-line

http://porady.konsumenci.org/

Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji, Innowacji i Rozwoju Społecznego „DEXTRUM” – poradnictwo bezpośrednie w kamperach

https://www.facebook.com/dextrumlbn

Fundacja Edukacji Prawnej Prawo i Ja – wykłady dla seniorów w sanatoriach i dyżur on-line na stronie organizacji

http://fundacjaedukacjiprawnej.pl/portfolio/swiateczna-pomoc-konsumentow/

Centrum Edukacji i Wsparcia RES-GEST – poradnictwo dla osób niesłyszących – filmiki o tematyce konsumenckiej oraz dyżur on-line

http://resgest.pl/pomoc-prawna/
http://www.glusi.tv/

 

Podstawową ideą tej świątecznej akcji jest dotarcie do konsumentów z szybką i łatwo dostępną poradą w miejscach, w których najczęściej robią zakupy. Eksperci Federacji Konsumentów dyżurują w dni powszednie i weekendy na stoiskach mobilnych w wybranych supermarketach w 17 miastach(Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Sosnowiec, Szczecin, Tarnobrzeg, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra). Dodatkowo konsumenci mogą zgłosić się po bezpłatną poradę on-line na profilu Federacji Konsumentów na Facebooku.

Pomoc świąteczna obejmie także wrażliwe grupy konsumentów. Specjalną ofertę dla seniorów przygotowała Fundacja Edukacji Prawnej Prawo i Ja, która w połowie grudnia zorganizuje wykłady w sanatoriach. Ponadto na stronie organizacjipełniony będzie dyżur on-line dla seniorów, którzy chcieliby skonsultować się w kwestiach konsumenckich drogą elektroniczną. Z zupełnie nowej formuły poradnictwa będą mogły skorzystać osoby niesłyszące. Centrum Edukacji i Wsparcia RES-GEST opublikuje filmiki instruktażowe poruszające tematykę konsumencką w telewizji z językiem migowym Glusi.TVoraz na swojej stronie internetowej. Osoby niesłyszące będą mogły również skorzystać z poradnictwa on-line.

Dla konsumentów, którzy chętnie korzystają z mediów elektronicznych i są zainteresowani uzyskaniem ekspresowej porady prawnej, Fundacja Konsumentów uruchomiła formularz porad on-line. Czas oczekiwania na odpowiedź to 24 godziny w przypadku pierwszych 100 zapytań konsumenckich i najpóźniej 3 dni w przypadku pozostałych. Internauci mogą również samodzielnie wyszukać odpowiedź na swój problem w gotowym zbiorze porad na stronie.

Projekt świąteczny jest uzupełnieniem poradnictwa świadczonego przez cały rok w ramach Infolinii Konsumenckiej pod numerem 801 440 220 oraz mailowo pod adresem porady@dlakonsumentow.pl. Nieodpłatnie konsumentom pomagają również Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowejoraz miejscy i powiatowi rzecznicy konsumentów.

Za komunikatem prasowym UOKiK z 02.12.2016r.

07.12.2016