Zwrot towaru pełnowartościowego

Nie ma dnia, w którym pracownicy naszego Biura, nie spotkaliby się z pytaniem dotyczącym możliwości zwrotu towaru pełnowartościowego (nowego, nieużywanego) do sklepu stacjonarnego. Nieraz dzieje się tak, że dokonujemy zakupów w pośpiechu, w biegu, bez przemyślenia naszych potrzeb. Innym razem kupujemy na prezent, czy jako wyraz naszej wdzięczności a finalnie obdarowany niestety okazuje się być nie do końca zadowolony z otrzymanego upominku.

Tym samym wyjaśniamy, iż polskie prawo nie przewiduje możliwości dokonywania zwrotów lub wymiany pełnowartościowego (nieużywanego) towaru zakupionego w sklepie tradycyjnym (stacjonarnym).

Przyjęcie zwrotu towaru może być tylko wyrazem dobrej woli danego sprzedawcy  i stosowanej przez niego praktyki handlowej. W takim przypadku sprzedawca, który  w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zdecydował się na przyjęcie zwrotu towaru pełnowartościowego, może ustalać własne warunki przyjęcia zwrotu (np. w jakim terminie, w jakim stanie ma być towar, co w zamian czy zwrot ceny czy np. wymiana na inny towary czy wydanie bonu towarowego).  

Wyjątek stanowi sytuacja, w której towar został kupiony poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu organizowanego w hotelu, restauracji czy klubie osiedlowym) lub na odległość (np. w sklepie internetowym). Konsument ma wtedy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni  i obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni.

20.05.2022