Pompy ciepła – na co uważać, gdzie sprawdzić, gdzie zgłosić nieprawidłowości?

Pompy ciepła są coraz powszechniej wykorzystywane do centralnego ogrzewania domów i przygotowywania ciepłej wody ze względu na swoje liczne zalety.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w ramach wspólnego projektu sprawdziły 564  pompy ciepła produkowane poza Unią Europejską, tak by można było zapobiec pojawieniu się na rynku urządzeń niespełniających wymagań. Kontrola wykazała, iż 94 % z nich nie spełniło wymagań formalnych. Najwięcej  nieprawidłowości dotyczyło dokumentacji: jej braku lub nieprawidłowo sporządzonych deklaracji zgodności UE oraz kart informacyjnych produktów.

Ważne informacje dla Ciebie !

W razie chęci zakupu pompy ciepła:

  • Dostosuj pompę do swoich potrzeb. Sprawdź dane na etykiecie efektywności energetycznej i karcie produktu – znajdziesz je na produkcie i na stronie internetowej wybranego sprzedawcy. Szczegóły wyjaśnij ze sprzedawcą, nie kupuj kota w worku!
  • Sprawdź, czy etykieta zawiera dane dostawcy, czyli producenta lub importera. Będzie to pomocne w razie ewentualnej usterki, czy konieczności złożenia reklamacji,
  • Sprawdź wybrany przez siebie model pompy w Europejskim rejestrze produktów do celów etykietowania energetycznego EPREL. Wybierz kategorię ogrzewacze pomieszczeń/ogrzewacze wielofunkcyjne – znajdziesz tam dodatkowe informacje.

https://eprel.ec.europa.eu/screen/home

  • Instytucją, która zajmuje się nieprawidłowościami w oznakowaniu pomp, jest Inspekcja Handlowa. W Szczecinie ma ona swoją siedzibę przy ul. Matejki 6B, TEL.91-4-22-52-39.

 

Poniżej link do artykułu

https://uokik.gov.pl/pompy-ciepla-wyniki-pierwszej-kontroli

13.06.2024