Rekompensaty dla abonentów sieci P4, Orange i Netia za usługi dodatkowe

Prezes UOKiK wydał decyzje wobec operatorów telekomunikacyjnych Netia, Orange i P4. Zwrócą oni konsumentom opłaty pobrane za automatyczną aktywację dodatkowo płatnych usług, do której dochodziło w trakcie zawierania umów/aneksów do umów. Usługi te były włączane bez wyraźnej zgody abonentów i następnie to oni sami musieli je wyłączać przed upływem bezpłatnego okresu korzystania z nich. W przeciwnym razie operatorzy zaczynali pobierać comiesięczne opłaty za korzystanie z tych usług.

W przypadku Netii chodzi o następujące usługi: „Bezpieczny Internet 2”, „Bezpieczny Smartfon”, „Identyfikacja Numeru”, „Pakiet HBO HD”, „GigaNagrywarka Standard”, „GigaNagrywarka Maxi”.

W przypadku Orange chodzi o: „Halo Granie”, „Cyber Tarcza”, „Nawigacja Orange”, „Orange Smart Care”, „Gdzie jest Dziecko”, „Bezpieczny Internet” oraz „Internet mobilny z zapasowym pakietem danych na konto”.

W przypadku P4 chodzi o: „Muzyka na czekanie”, „Ochrona internetu”, „Play NOW usługi dodatkowe TV”, „Pakiet 50 min/50 sms/mms do wszystkich”, „Bezpieczny internet”, „Nielimitowane połączenia na numery stacjonarne”, „Nielimitowane sms/mms do wszystkich sieci”, „100 minut do innych sieci komórkowych” oraz „200 minut do innych sieci komórkowych”.

Netia, Orange i P4 zmienią swoje praktyki i zrekompensują konsumentom poniesione straty, tzn. jeśli reklamacje zostały rozpatrzone negatywnie lub abonenci sami wyłączyli automatycznie aktywowane płatne usługi we wskazanym w decyzji okresie – operatorzy oddadzą za nie pieniądze. Ponadto wdrożą procedury, zgodnie z którymi konsument będzie pytany na etapie zawarcia umowy o zgodę na aktywację dodatkowo płatnych usług

Decyzje dotyczą obecnych i byłych abonentów.

Linki do decyzji Prezesa UOKiK:

https://uokik.gov.pl/download.php?plik=26322

https://uokik.gov.pl/download.php?plik=26321

https://uokik.gov.pl/download.php?plik=26320

27.04.2022