Ten tajemniczy zwrot odnosi się do szczególnego typu umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą i konsumentem, w dość nietypowych okolicznościach a mianowicie bez jednoczesnej obecności obu stron.
Najczęściej wykorzystywane są tu środki porozumiewanie się na odległość, w szczególności: Internet, poczta elektroniczna, formularz zamówienia, reklama prasowa z wydrukowanych formularzem zamówienia, katalog, telefon, telewizja, ale także radio, wizjofon, telefaks, automatyczne urządzenie wywołujące lub inne środki komunikacji elektronicznej.
Umowy takie uregulowane są w ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014r., poz. 827).
Przepisów o umowach zawieranych na odległość nie stosuje się do umów:
Zgodnie z przepisami przedsiębiorca jest zobowiązany uzyskać zgodę konsumenta na posłużenie się telefonem, wizjofonem, telefaksem, pocztą elektroniczną, automatycznym urządzeniem wywołującym lub innym środkiem komunikacji elektronicznej w celu złożenia propozycji zawarcia umowy.
Posłużenie się środkami porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy nie może odbywać się na koszt konsumenta.
Umowa nie może nakładać na konsumenta obowiązku zapłaty ceny lub wynagrodzenia przed otrzymaniem świadczenia.
Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:
Tak. Konsument ma prawo odstąpić od umowy, bez podania przyczyn, w terminie 14 dni od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia.
Aby odstąpić od umowy konsument powinien złożyć przedsiębiorcy pisemne oświadczenieo odstąpieniu od umowy na podstawie art. 27 ustawy o prawach konsumenta. Oświadczenie takie warto złożyć przedsiębiorcy osobiście (najlepiej za pokwitowaniem na kopii, którą konsument sobie zachowa) albo wysłać pocztą (najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru).
Zgodnie z art. 30 ust 2 ustawy do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed upływem 14 dni.
O prawie odstąpienia od umowy przedsiębiorca powinien konsumenta poinformować.
W razie braku poinformowania o prawie do odstąpienia od umowy przez konsumenta, 14 dniowy termin wydłuża się do 12 miesięcy i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia.
Jeżeli jednak konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do 14 dni od tej daty.
Czy przedsiębiorca może obciążyć konsumenta karą na wypadek odstąpienia od umowy
Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
Wzór dotyczący umów zawieranych przed 25.12.2014r.: